Artykuł

Wykorzystanie technologii AR

Whitney leaning against a railing on a downtown street

Rozszerzona rzeczywistość – technologia przyszłości na wyciągnięcie ręki

Zobaczyć swój wymarzony dom w przestrzeni realnej działki jeszcze w fazie projektu? A może przespacerować się po jego wnętrzu i zobaczyć widok z okna? To wszystko stało się możliwe w momencie gdy świat wkroczył w technologię AR czyli rozszerzonej rzeczywistości. Czym jest AR i jaki może mieć wpływ na nasze życie i podejmowane przez nas decyzje zakupowe? O tym przeczytasz w poniższym wpisie.

Czym jest AR?

Technologia AR (ang. Augmented reality) czyli rozszerzonej rzeczywistości to system, który pozwala łączyć dwa światy – realny i wirtualny. Zazwyczaj odbywa się to na zasadzie nakładania wirtualnych elementów na obraz który widzimy przed sobą. Wszystko to dzieje się na ekranie smartfona lub tableta, na których można dynamicznie generować obrazy. Początki technologii rozszerzonej rzeczywistości to lata 90, ale prawdziwy jej rozwój zbiegł się ze skokiem technologicznym i wejściem w erę mobile, dzięki której technologia AR zyskała o wiele więcej możliwości.

Jak to działa?

Najbardziej rozpoznawalnymi elementami wykorzystania tej technologii mogą być np. bardzo popularne w ostatnim czasie filtry w komunikatorach internetowych, dzięki którym twarz osoby patrzącej w aparat może w ciągu sekund zamienić się np. w pizzę. Technologia AR to jednak nie tylko rozrywka, a cały wachlarz możliwości wykorzystania w bardzo różnych branżach usług i przemysłu. Przedsiębiorstwa co raz prężniej działają w swoich centrach rozwojowych nad wdrożeniem technologii AR w co raz to nowe obszary naszego codziennego życia.

Poznaj platformę See My Model

Jedną z możliwości jej wykorzystania jest stworzona przez nas aplikacja, którą nazwaliśmy See My Model. Jej powstanie wyniknęło z niczego innego, jak z odkrytego przez nas potencjału, który drzemie w technologii AR. Może ona pomóc milionom osób na całym świecie w podejmowaniu lepszych decyzji zakupowych. Aplikacja See My Model to konwerter plików 3D do wyżej wspomnianej technologii AR. Dzięki niej, potencjalnie zainteresowana zakupem domu osoba może zobaczyć jego projekt już nie tylko na ekranie komputera, ale dodatkowo wstawić go w realną przestrzeń swojej działki i zobaczyć jak będzie finalnie wyglądał dom w skali 1:1. Ponadto, istnieje możliwość wejścia do środka, przeanalizowania układu pomieszczeń, a nawet zobaczenia jaki będzie widok z okna w kuchni.

Proces konwersji plików jest bardzo prosty i zajmuje niewiele czasu – są to maksymalnie 2-3 minuty. Chcielibyśmy, żeby zaczęło z niej korzystać jak najwięcej przedsiębiorstw, w szczególności projektantów i architektów, co przełoży się na jej dużo szersze udostępnienie wszystkim zainteresowanym osobom na rynku. Zachęcamy do kontaktu wszystkie zainteresowane przedsiębiorstwa, ale także każdego, kto chciałby wykorzystać naszą aplikację i ją przetestować.

Tworząc platformę See My Model kierowaliśmy się chęcią stworzenia narzędzia, które pozwoli użytkowników na zupełnie nowe doznania związane z procesem podejmowania decyzji zakupowej, szczególnie w momencie gdy chodzi o transakcję kupna nieruchomości, którą z założenia podejmuje się raz na kilka, a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dzięki See My Model finalna decyzja będzie dużo trafniejsza, a także bardziej przemyślana. Dzięki niej zmniejszy się także ilość potrzebnego czasu na wprowadzanie poprawek, a to przyspieszy cały proces realizacji.