Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

VR, AR, MR, XR – porównanie wszystkich technologii

What is characteristic of AR?

W erze nieustannych innowacji technologicznych terminy takie jak AR (Rzeczywistość Rozszerzona), VR (Wirtualna Rzeczywistość), MR (Mieszana Rzeczywistość) i XR (Poszerzona Rzeczywistość) nabierają realnych kształtów, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu naszej przyszłości. Te technologie przestają być wyłącznie futurystycznymi koncepcjami; zamiast tego, stają się integralną częścią naszego codziennego życia, otwierając nowe możliwości w różnych dziedzinach – od edukacji po rozrywkę. W dzisiejszym artykule przybliżymy charakterystykę każdej z tych technologii, ich różnorodne zastosowania oraz wpływ, jaki wywierają na współczesny świat. Zapraszamy do lektury, aby lepiej zrozumieć te przełomowe innowacje i ich znaczenie w dzisiejszych czasach.

AR, VR, MR, XR – wprowadzenie

W epoce cyfrowej technologie takie jak Rzeczywistość Rozszerzona (AR), Wirtualna (VR), Mieszana (MR) oraz Poszerzona (XR) rewolucjonizują sposób, w jaki postrzegamy i wchodzimy w interakcje ze światem.

 • AR dodaje elementy cyfrowe do realnego świata, czyniąc codzienne doświadczenia bardziej interaktywnymi i wzbogaconymi.
 • VR przenosi nas do w pełni cyfrowego świata, oferując niezwykłe doznania, jakbyśmy byli w innym miejscu lub czasie.
 • MR łączy te dwa światy, pozwalając nam wchodzić w interakcje z cyfrowymi obiektami umieszczonymi w naszym rzeczywistym otoczeniu.
 • XR natomiast jest terminem obejmującym całe spektrum tych technologii, wskazując na ich dynamiczny rozwój i nieskończone możliwości.

Powiedzmy jednak nieco więcej na temat każdej z technologii.

AR – cyfrowe elementy w rzeczywistym świecie

AR (Rzeczywistość Rozszerzona), to technologia, która wzbogaca świat rzeczywisty poprzez dodawanie do niego elementów cyfrowych. Użytkownicy, widząc świat realny poprzez ekrany smartfonów czy specjalne okulary, mogą doświadczać dodatkowych informacji lub obiektów wirtualnych. Jest to technologia szczególnie przydatna w edukacji (zobacz: AR w edukacji), oferując interaktywne metody nauki, w handlu, ułatwiając zakupy dzięki wizualizacjom produktów, czy w turystyce, gdzie AR może wzbogacać zwiedzanie o dodatkowe, multimedialne treści. Ta innowacyjna integracja cyfrowego świata z rzeczywistym otwiera nowe możliwości w wielu dziedzinach życia.

Zobacz również: korzyści z wdrożenia AR w e-commerce.

VR – zanurzenie w cyfrowym świecie

Wirtualna rzeczywistość (VR) to technologia oferująca całkowite zanurzenie w cyfrowym świecie. Użytkownicy za pomocą specjalnych urządzeń takich jak gogle VR, są przenoszeni do wirtualnych środowisk, które mogą symulować zarówno rzeczywiste, jak i całkowicie fikcyjne miejsca. VR otwiera drzwi do nowych form rozrywki, ale też ma szerokie zastosowanie w edukacji, treningach i terapii. Dzięki możliwości stworzenia realistycznych symulacji VR pozwala użytkownikom na bezpieczne doświadczanie i eksplorowanie różnych scenariuszy, co jest rewolucyjnym krokiem w wielu dziedzinach.

Przeczytaj o immersyjnych szkoleniach VR.

Rzeczywistość Mieszana (MR): połączenie AR i VR

Rzeczywistość Mieszana (MR) łączy w sobie elementy AR, tworząc unikalne środowisko, w którym użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z wirtualnymi obiektami umieszczonymi w rzeczywistym świecie. Ta technologia umożliwia wyjątkowe doświadczenia, gdzie cyfrowy świat wzbogaca rzeczywistość, a rzeczywiste elementy mogą być częścią wirtualnych scenariuszy. MR znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od edukacji po projektowanie przestrzenne, oferując nowe sposoby na postrzeganie i interakcję ze światem.

Poszerzona Rzeczywistość (XR): przyszłość interakcji cyfrowych

XR, czyli Poszerzona Rzeczywistość, to termin obejmujący VR, AR i MR, a także wszelkie inne technologie, które mogą powstać w przyszłości, łącząc wirtualne i rzeczywiste elementy. XR symbolizuje ewolucję interakcji cyfrowych, oferując możliwości przenikania się światów realnych i wirtualnych na niespotykaną dotąd skalę. Może to zrewolucjonizować sposób, w jaki pracujemy, uczymy się i komunikujemy, otwierając drzwi do niewyobrażalnych doświadczeń, które będą mogły być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Jaka jest różnica między AR a VR?

Różnica między AR a VR polega przede wszystkim na sposobie interakcji ze światem rzeczywistym.

 • AR dodaje cyfrowe elementy do realnego świata, pozwalając użytkownikowi na widzenie i interakcję z wirtualnymi obiektami w kontekście otaczającej go przestrzeni.
 • Natomiast VR zanurza użytkownika w całkowicie wirtualnym środowisku, odciętym od rzeczywistości, oferując pełne immersyjne doświadczenie.
 • W AR świat rzeczywisty jest bazą, która jest wzbogacana o elementy cyfrowe, podczas gdy w VR użytkownik doświadcza całkowicie wykreowanej przestrzeni cyfrowej.

Czym różni się VR od MR?

VR to technologia, która przenosi użytkownika do całkowicie sztucznego świata stworzonego cyfrowo. Jest to środowisko, w którym wszystkie doświadczenia – wizualne, słuchowe, a czasami nawet dotykowe – są generowane przez komputer, tworząc kompletnie immersyjne środowisko. Użytkownik VR zanurza się w tym wirtualnym świecie, często za pomocą specjalnych gogli i słuchawek, i traci wizualny kontakt z rzeczywistością fizyczną.

Natomiast MR, czyli mieszana rzeczywistość, łączy w sobie elementy rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej (AR), pozwalając na interakcję z fizycznym światem oraz wirtualnymi obiektami jednocześnie. MR zapewnia bardziej dynamiczne doświadczenie, umożliwiając użytkownikowi widzenie i manipulowanie wirtualnymi obiektami umieszczonymi w rzeczywistym otoczeniu.

Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technologiom śledzenia i wyświetlania, które pozwalają na precyzyjne nakładanie cyfrowych obrazów na rzeczywiste obiekty i sceny.

Podsumowując: podczas gdy VR całkowicie zastępuje widok użytkownika, MR rozszerza i wzbogaca rzeczywistość, tworząc unikalne połączenie cyfrowego i fizycznego świata

AR vs MR

AR i MR to dwa zbliżone, lecz istotnie różniące się od siebie pojęcia technologii.

 • AR polega na nakładaniu cyfrowych obrazów lub informacji na rzeczywisty świat widziany przez użytkownika. Przykładem mogą być aplikacje na smartfony, które na obraz z kamery nakładają dodatkowe informacje czy obiekty. AR nie zmienia percepcji otoczenia, a jedynie je rozszerza, umożliwiając interakcję z wirtualnymi elementami umieszczonymi w realnym świecie.
 • Z kolei MR stanowi bardziej zaawansowaną formę interakcji. Pozwala nie tylko na nakładanie wirtualnych obiektów na rzeczywisty świat, ale również na ich integrację i interakcję w sposób, który wydaje się naturalny i spójny. Technologia MR wykorzystuje zaawansowane systemy śledzenia i rozumienia przestrzeni, co pozwala na precyzyjne umieszczanie wirtualnych obiektów w rzeczywistości oraz interakcję z nimi w bardziej złożony sposób, na przykład poprzez manipulację czy zmianę ich położenia

Podsumowując, główna różnica między AR a MR polega na stopniu integracji i interakcji wirtualnych elementów z rzeczywistym środowiskiem – AR rozszerza rzeczywistość, natomiast MR tworzy nową, mieszającą elementy rzeczywiste i wirtualne.

Zastosowania AR, VR, MR, XR w różnych branżach

Technologie AR, VR, MRi XR znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach.

 • W edukacji VR pozwala na wirtualne wycieczki i symulacje, które umożliwiają uczniom doświadczenie historycznych wydarzeń lub eksplorację odległych miejsc.
 • W medycynie, AR i MR są wykorzystywane do poprawy procedur chirurgicznych poprzez nakładanie na pole operacyjne istotnych danych medycznych.
 • Przemysł gier i rozrywki korzysta z VR i AR do tworzenia immersyjnych doświadczeń, które przenoszą graczy do alternatywnych światów lub rozszerzają rzeczywistość gier mobilnych.
 • W sektorze nieruchomości VR umożliwia wirtualne zwiedzanie domów, co jest szczególnie wartościowe dla rynku międzynarodowego.
 • MR z kolei znajduje zastosowanie w przemyśle produkcyjnym, umożliwiając pracownikom interakcję z maszynami i procesami produkcyjnymi w bezpieczny i efektywny sposób.
 • XR otwiera również nowe możliwości w dziedzinach takich jak projektowanie, architektura i inżynieria, oferując narzędzia do bardziej interaktywnej i współpracującej pracy projektowej.

Poznaj konfigurator 3D produktów od SeeMyModel.

Wyzwania i perspektywy rozwoju AR, VR, MR i XR

Rozwój technologii AR, VR, MR i XR wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z kluczowych jest zapewnienie odpowiedniego komfortu użytkowania, zwłaszcza w kontekście VR i MR, gdzie problemy takie jak zawroty głowy czy dyskomfort wzrokowy mogą stanowić barierę.

Istotne są również kwestie prywatności i bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście gromadzenia i przetwarzania danych osobowych przez urządzenia AR i VR. Innym wyzwaniem jest dostępność i koszty – wysokiej jakości sprzęt VR i MR często jest kosztowny, co ogranicza jego dostępność dla szerszego grona odbiorców. Mimo tych wyzwań, perspektywy rozwoju tych technologii są obiecujące.

Postęp w dziedzinie miniaturyzacji i wydajności obliczeniowej otwiera drogę do tworzenia lżejszych, wygodniejszych i bardziej zaawansowanych urządzeń. Równocześnie, rosnące zainteresowanie rynku i inwestycje w sektorze AR, VR, MR i XR sugerują, że te technologie będą miały coraz większy wpływ na wiele aspektów życia codziennego i zawodowego.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Czym jest technologia Mixed Reality i jak działa?Article: Czym jest technologia Mixed Reality i jak działa?

Żyjemy w czasach, w których granice między rzeczywistością a cyfrowym światem stają się coraz płynniejsze. Świetnym tego przykładem jest technologia Mixed Reality (MR)...

Co jest charakterystyczne dla AR?Article: Co jest charakterystyczne dla AR?

W dzisiejszych czasach, gdy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, jednym z najbardziej fascynujących osiągnięć jest Rzeczywistość Rozszerzona (AR).

Jak cyfrowe zachowania konsumentów kształtują rynek e-commerce?Article: Jak cyfrowe zachowania konsumentów kształtują rynek e-commerce?

W dobie cyfrowej transformacji zachowania konsumentów uległy znaczącym zmianom, redefiniując sposób, w jaki podejmujemy decyzje zakupowe i wchodzimy w interakcje z markami. W tym artykule ...

3D dla e-commerce: jak zwiększyć sprzedaż za pomocą wizualizacji?Article: 3D dla e-commerce: jak zwiększyć sprzedaż za pomocą wizualizacji?

W epoce cyfrowego handlu, gdzie konkurencja jest nieustannie na wysokim poziomie, a oczekiwania klientów rosną, kluczowym czynnikiem sukcesu w e-commerce staje się ...

Adaptacja czy rewolucja? Trendy technologiczne w handlu detalicznymArticle: Adaptacja czy rewolucja? Trendy technologiczne w handlu detalicznym

W dzisiejszych czasach handel detaliczny stoi na rozdrożu między adaptacją a rewolucją, stojąc w obliczu dynamicznie zmieniających się trendów technologicznych...

AR w restauracjiArticle: AR w restauracji

Rzeczywistość rozszerzona (AR) to technologia, która łączy świat fizyczny i cyfrowy w celu stworzenia interaktywnego doświadczenia. Technologia ta już jest wykorzystywana...

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.