Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

AR w praktyce – poznaj zastosowania i możliwości rozszerzonej rzeczywistości

AR w praktyce – poznaj zastosowania i możliwości rozszerzonej rzeczywistości

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak można połączyć wirtualny świat z naszym codziennym życiem, to teraz nadszedł czas na odkrywanie nowych horyzontów. W tym artykule przybliżymy Wam, czym jest rozszerzona rzeczywistość i jakie możliwości daje nam ta innowacyjna technologia. Zapraszamy do lektury!

Czym jest AR, czyli rozszerzona rzeczywistość?

Na początku podstawy rozszerzonej rzeczywistości: nazywana w skrócie AR (od angielskiego augmented reality) jest technologią pozwalającą na łączenie świata rzeczywistego (dowolnych przedmiotów, postaci, miejsc) z treścią tworzoną komputerowo.

Niekiedy mylona jest z rzeczywistością wirtualną(VR), jednak w odróżnieniu od niej AR nie tworzy "wirtualnych światów" znanych na przykład z zaawansowanych gier komputerowych tylko niejako nakłada "wirtualną powłokę" na istniejące w rzeczywistości obiekty.

Aby korzystać z rozszerzonej rzeczywistości potrzebujemy wyłącznie urządzenia mobilnego czyli telefonu lub tabletu z Android lub IOS. Z kolei, by skorzystać z wirtualnej rzeczywistości niezbędny jest zestaw gogli, który skutecznie oddzieli nas od świata rzeczywistego. Obrazy tworzone przez rozszerzoną rzeczywistość są trójwymiarowe, ruchome, mogą być również wzbogacone oprawą dźwiękową.

Poczytaj więcej o różnicach między AR a VR na naszym blogu.

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Od koncepcji po kreację, nasze konfiguratory 3D wcielają Twoje wizje w życie z oszałamiającą dokładnością i dynamiczną interaktywnością.

Gdzie znajduje zastosowanie technologia rozszerzonej rzeczywistości?

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, której rozwój mogliśmy dotychczas obserwować na rynku gier komputerowych przenosi się i błyskawicznie rozwija w różnych dziedzinach.

  • Jest potężnym i skutecznym mechanizmem marketingowym(poczytaj oAR w marketingu) umożliwiającym zupełnie nową jakość zakupów on-line.
  • Rozszerzona rzeczywistość stosowana jest również w przemyśle, w projektowaniu wnętrz, w medycynie i technice wojskowej. W przypadku branży nieruchomości pozwala nie tylko na wirtualny spacer po niewybudowanym jeszcze mieszkaniu ale nawet potrafi stworzyć prezentację osiedla z pełną infrastrukturą.
  • Rozszerzona rzeczywistość stanowi także doskonałe narzędzie do nawigacji – wykorzystujące ją aplikacje używane są już na przykład na nowoczesnych lotniskach, kompleksach handlowych czy wypoczynkowych. Stanowi nowatorskie narzędzie wspomagające tworzenie nowoczesnych prezentacji i programów szkoleniowych.

AR w ostatnich latach szczególnym uznaniem cieszy się w handlu elektronicznym, co akurat nikogo nie powinno dziwić – coraz więcej firm korzysta z konfiguratorów 3D i tworzy w nich trójwymiarowe produkty, które następnie lądują na ich stronach internetowych. Dzięki nim użytkownik bez wychodzenia z domu może np. przymierzyć bluzkę na swoje ciało bądź wstawić kanapę do salonu i zobaczyć, jak będzie się prezentować. Takie rozwiązania dają zupełnie nowy ogląd i możliwości zakupowe!

Poczytaj więcej o korzyściach AR w e-commerce, a także o tym, jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości w naszych poprzednich artykułach.

Jak w praktyce wyglądają projekty rozszerzonej rzeczywistości?

Jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów zastosowania AR jest projektowanie wnętrz. Nie trzeba być architektem ani specjalistą od remontów aby wstępnie zaaranżować wnętrze domu lub konkretnego pomieszczenia. Rozszerzona rzeczywistość pozwala nie tylko na oglądanie elementu z każdej strony czy zmianę koloru, ale umożliwia "przymierzanie" go w różnych miejscach pomieszczenia.

Planując remont łazienki możemy wprowadzić jej wymiary, a następnie dopasować wannę, umywalki i szafki dowolnie je rozmieszczając, zmieniając ich rozmiary, kolory i kształty dokonując dowolnych zmian.

Przy projekcie domu możemy zmienić kształt tarasu, rodzaj schodów, okien czy rozmieszczenie ścian działowych. Można przespacerować się wokół dom i zobaczyć widok z jego okien zanim zostanie wybudowany. Należy jednak pamiętać, że każdorazowa zmiana konfiguracjiwymaga ingerencji w model 3D.

Czy technologia rozszerzonej rzeczywistości stanie się powszechnie dostępna?

Z pewnością projekty rozszerzonej rzeczywistości będą wywierać coraz większy wpływ na branże, w których znajduje zastosowanie. Z punktu widzenia końcowego odbiorcy ułatwi wiele czynności – zakupy, budowę domu, remont mieszkania, zmiany w wystroju wnętrza.

Z kolei firmy posługujące się technologią rozszerzonej rzeczywistości otrzymają nowe narzędzie, służące do tworzenia doskonałych prezentacji w różnych dziedzinach, co nie tylko pomoże pozyskać klientów, ale zadziała znacznie szerzej – pozwoli zbudować i wzmocnić wizerunek całej marki. Wraz z popularyzacją AR ewoluować będą również narzędzia do jej tworzenia w postaci zaawansowanego oprogramowani, a także modernizowane będą urządzenia odtwarzające. Analitycy mediów porównują ekspansję rzeczywistości rozszerzonej do tego, co stało się w ciągu minionych kilkunastu lat ze smartfonami.

Z prostych telefonów z większym wyświetlaczem i dostępem do Internetu stały się niezbędnym i najczęściej używanym urządzeniem pozwalającym na dostęp do różnych kanałów komunikacji, usług, lokalizacji i używania milionów aplikacji.

Wkrótce okaże się, że większość tych funkcji korzystać będzie z rozszerzonej i rozszerzonej rzeczywistości. Oprócz niewątpliwej atrakcyjności odbioru technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwoli na znaczne oszczędności zasobów czasowych i finansowych.

Platforma seemymodel.com to miejsce gdzie każdy użytkownik bez wiedzy dotyczącej technologii rozszerzonej rzeczywistości, może w kilka minut przekonwertować model 3D stworzony w oprogramowaniu, w którym pracuje do rozszerzonej rzeczywistości, a wynikiem swoich prac podzielić się wysyłając automatycznie wygenerowany link, kod qr lub umieścić model na stronie www za pomocą wygenerowanego kodu JavaScript.

Zobacz, jak wizualizacja 3D z SeeMyModel może ułatwić Ci życie. Zapraszamy!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Rozszerzona rzeczywistość hit czy kit?
Article: Rozszerzona rzeczywistość hit czy kit?

Jak mawiają twórcy rozszerzonej rzeczywistości „ludzie dzielą się na tych, którzy korzystają z rozszerzonej rzeczywistości i na tych...

6 trendów w AR, które zmieniają naszą codzienność
Article: 6 trendów w AR, które zmieniają naszą codzienność

Rzeczywistość rozszerzona staje się coraz bardziej popularna. Szacuje się, że w 2022 roku, jedynie na swoich telefonach 1,1 mld osób...

Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji
Article: Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji

Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja.

AR i VR – czym się różnią, a w czym są podobne?
Article: AR i VR – czym się różnią, a w czym są podobne?

Chociaż rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna są podobne, to między tymi dwiema technologiami istnieją...

Skanowanie 3D – tworzenie modeli z niesamowitą dokładnością i realizmem
Article: Skanowanie 3D – tworzenie modeli z niesamowitą dokładnością i realizmem

Skanowanie 3D to proces wykorzystywany do stworzenia cyfrowego modelu obiektu. Proces ten polega na wykorzystaniu skanera 3D.

Podstawy AR – czym jest rozszerzona rzeczywistość i dlaczego jest narzędziem przyszłości?
Article: Podstawy AR – czym jest rozszerzona rzeczywistość i dlaczego jest narzędziem przyszłości?

Zapewne nie raz słyszeliście już o rzeczywistości rozszerzonej, ale czym ona tak naprawdę jest i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszych czasach?

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.