Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Czym jest rozszerzona rzeczywistość?

article

Rozszerzona rzeczywistość, w skrócie AR (od angielskiego augmented reality) jest technologią pozwalającą na łączenie świata rzeczywistego (dowolnych przedmiotów, postaci, miejsc) z treścią tworzoną komputerowo. Niekiedy mylona jest z rzeczywistością wirtualną, jednak w odróżnieniu od niej AR nie tworzy "wirtualnych światów" znanych na przykład z zaawansowanych gier komputerowych tylko niejako nakłada "wirtualną powłokę" na istniejące w rzeczywistości obiekty.

Aby korzystać z rozszerzonej rzeczywistości potrzebujemy wyłącznie urządzenia mobilnego czyli telefonu lub tabletu z Android lub IOS Aby korzystać z wirtualnej rzeczywistości niezbędny jest zestaw gogli który skutecznie oddzieli nas od świata rzeczywistego.

Obrazy tworzone przez rozszerzoną rzeczywistość są trójwymiarowe, ruchome, mogą być również wzbogacone oprawą dźwiękową.

Gdzie znajduje zastosowanie technologia rozszerzonej rzeczywistości?

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, której rozwój mogliśmy dotychczas obserwować na rynku gier komputerowych przenosi się i błyskawicznie rozwija w różnych dziedzinach. Jest potężnym i skutecznym mechanizmem marketingowym umożliwiającym zupełnie nową jakość zakupów on-line. Stosowana jest również w przemyśle, w projektowaniu wnętrz, w medycynie i technice wojskowej. W przypadku branży nieruchomości pozwala nie tylko na wirtualny spacer po niewybudowanym jeszcze mieszkaniu ale nawet potrafi stworzyć prezentację osiedla z pełną infrastrukturą.

Rozszerzona rzeczywistość stanowi także doskonałe narzędzie do nawigacji – wykorzystujące ją aplikacje używane są już na przykład na nowoczesnych lotniskach, kompleksach handlowych czy wypoczynkowych. Stanowi nowatorskie narzędzie wspomagające tworzenie nowoczesnych prezentacji i programów szkoleniowych.

Jak w praktyce wyglądają projekty rozszerzonej rzeczywistości?

Jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów zastosowania AR jest projektowanie wnętrz. Nie trzeba być architektem ani specjalistą od remontów aby wstępnie zaaranżować wnętrze domu lub konkretnego pomieszczenia. Rozszerzona rzeczywistość pozwala nie tylko na oglądanie elementu z każdej strony czy zmianę koloru, ale umożliwia "przymierzanie" go w różnych miejscach pomieszczenia. Planując remont łazienki możemy wprowadzić jej wymiary, a następnie dopasować wannę, umywalki i szafki dowolnie je rozmieszczając, zmieniając ich rozmiary, kolory i kształty dokonując dowolnych zmian. Przy projekcie domu możemy zmienić kształt tarasu, rodzaj schodów, okien czy rozmieszczenie ścian działowych. Można przespacerować się wokół dom i zobaczyć widok z jego okien zanim zostanie wybudowany. Należy jednak pamiętać, że każdorazowa zmiana konfiguracji wymaga ingerencji w model 3D.

Czy technologia rozszerzonej rzeczywistości stanie się powszechnie dostępna?

Z pewnością projekty rozszerzonej rzeczywistości będą wywierać coraz większy wpływ na branże, w których znajduje zastosowanie. Z punktu widzenia końcowego odbiorcy ułatwi wiele czynności – zakupy, budowę domu, remont mieszkania, zmiany w wystroju wnętrza. Z kolei firmy posługujące się technologią rozszerzonej rzeczywistości otrzymają nowe narzędzie, służące do tworzenia doskonałych prezentacji w różnych dziedzinach, co nie tylko pomoże pozyskać klientów, ale zadziała znacznie szerzej – pozwoli zbudować i wzmocnić wizerunek całej marki. Wraz z popularyzacją AR ewoluować będą również narzędzia do jej tworzenia w postaci zaawansowanego oprogramowani, a także modernizowane będą urządzenia odtwarzające. Analitycy mediów porównują ekspansję rzeczywistości rozszerzonej do tego, co stało się w ciągu minionych kilkunastu lat ze smartfonami. Z prostych telefonów z większym wyświetlaczem i dostępem do Internetu stały się niezbędnym i najczęściej używanym urządzeniem pozwalającym na dostęp do różnych kanałów komunikacji, usług, lokalizacji i używania milionów aplikacji.

Wkrótce okaże się, że większość tych funkcji korzystać będzie z rozszerzonej i rozszerzonej rzeczywistości. Oprócz niewątpliwej atrakcyjności odbioru technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwoli na znaczne oszczędności zasobów czasowych i finansowych.

Platforma seemymodel.com to miejsce gdzie każdy użytkownik bez wiedzy dotyczącej technologii rozszerzonej rzeczywistości, może w kilka minut przekonwertować model 3D stworzony w oprogramowaniu, w którym pracuje do rozszerzonej rzeczywistości, a wynikiem swoich prac podzielić się wysyłając automatycznie wygenerowany link, kod qr lub umieścić model na stronie www za pomocą wygenerowanego kodu JavaScript.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Powiązane posty

Rozszerzona rzeczywistość hit czy kit?

article

Jak mawiają twórcy rozszerzonej rzeczywistości „ludzie dzielą się na tych, którzy korzystają z rozszerzonej rzeczywistości i na tych...

Czytaj więcej

Trendy w AR

article

Rzeczywistość rozszerzona staje się coraz bardziej popularna. Szacuje się, że w 2022 roku, jedynie na swoich telefonach 1,1 mld osób...

Czytaj więcej

AR w zakładach/ fabrykach/ przemyśle produkcyjnym

article

Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja.

Czytaj więcej

Publikacje

Forbes

© 2022 See My Model. All Rights Reserved.