Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji

Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji

Rozszerzona rzeczywistość (AR) już dawno przestała być tylko elementem gier i aplikacji mobilnych. Dziś ta innowacyjna technologia zyskuje coraz więcej zwolenników w przemyśle produkcyjnym, przekształcając sposób, w jaki zarządzamy, obsługujemy i rozwijamy procesy produkcyjne. Czy jesteś ciekawy, jak AR może przekształcić tradycyjne fabryki w nowoczesne centra produkcji, które wykorzystują najnowsze technologie do osiągania lepszych wyników? W takim razie zagłęb się w dalszą część artykułu. Zapraszamy!

Ewolucja pracy w fabrykach

Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja. Jeszcze kilka lat temu myślenie o wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej w procesie produkcyjnym było nie tylko mrzonką, ale także wywołałoby śmiech na każdej szanującej się konwencji biznesowej.

Jednak nasze nastawienie zmieniło się wraz z możliwościami tego, co AR może przynieść tej branży, czyli zwiększenie wydajności produktupoprzez skrócenie czasu produkcji, szybkie identyfikowanie problemów i utrzymanie wszystkich podstawowych usług i procesów z produktem powiązanych. Niektórzy eksperci przewidują przyszłość, w której automatyzacja przejmie wiele ludzkich zadań, w wyniku czego powstaną nowe miejsca pracy oraz branże, a jednocześnie większość zawodów zostanie wyeliminowanych. Tak czy inaczej, technologia AR jest dużym usprawnieniem w branży produkcyjnej i nie można jej dłużej ignorować.

To również może Cię zainteresować: korzyści z wdrożenia AR w e-commerce.

Jak działa rozszerzona rzeczywistość?

Rzeczywistość rozszerzona działa poprzez wykorzystanie kamery w urządzeniu takim jak smartfon do przechwytywania materiału na żywo, zanim zostanie on wyświetlony z elementami 3D nałożonymi na ekran. Dlatego też pozwala ona, aby część widzialnego środowiska stała się cyfrowa a w niektórych przypadkach interaktywna. W przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej nie wymaga zestawu słuchawkowego ani nie zajmuje całego pola widzenia użytkownika. Do wykonywania ruchów na ekranie nie są potrzebne specjalne kontrolery. Tylko niektóre elementy i środowiska są wizualizowane cyfrowo, więc jest to kompromis pomiędzy widzeniem świata w pełni fizycznego lub w pełni cyfrowego. Na stronie seemymodel.com możesz zobaczyć, jak w praktyce wygląda wizualizacja 3D produktów w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość.

Chcesz wiedzieć więcej? W takim razie zobacz wpis o tym, czym jest rozszerzona rzeczywistość – zapraszamy!

Korzyści wynikające z zastosowania AR w fabrykach

Produkcja może być konkurencyjną branżą. Aby stać się bardziej konkurencyjnym, wiele firm produkcyjnych podjęło krok w kierunku wdrożenia transformacji cyfrowej w swoich procesach produkcyjnych, co ma pozytywny wpływ na istotę wielu operacji. Jednym z podstawowych elementów jest technologia AR, która szybko staje się jedną z najbardziej przełomowych strategii transformacji cyfrowej. Oto korzyści wynikające z wykorzystania AR w fabrykach:

Obniżenie Kosztów i Zmniejszenie Ryzyka - używajcie aplikacji AR, aby zastąpić funkcje lub pracę ludzi lub sprzętu, przyczyniając się tym do utrzymania niskich kosztów produkcji i zapobiegając niebezpiecznym warunkom pracy.

Zwiększenie zaangażowania pracowników - aplikacje AR wnoszą wiele nowości do miejsca pracy i zapewniają unikalne doświadczenie, więc mogą bardzo dobrze sprawdzić się, jeśli chodzi o zwiększenie zaangażowania pracowników i produktywności.

Realistyczne symulacje - dobre aplikacje AR umożliwiają prawidłowy pomiar odległości i skali, rozpoznawanie powierzchni i wiele więcej. Dzięki temu mogą wizualizować elementy cyfrowe, które są realistyczne pod względem skali, funkcji i wielu innych czynników.

Błyskawiczne rozpoznawanie obiektów - aplikacje AR wykorzystują zaawansowane oprogramowanie śledzące, by móc skanować ustawienia i obiekty, wychwytując szczegóły, których zwykli pracownicy nie są w stanie zobaczyć.

Zdalna produktywność - AR pozwala pracować i wykonywać zadania praktycznie w dowolnym miejscu, tworząc cyfrowe struktury bezpośrednio na ekranie użytkownika.

Podsumowanie

Choć rzeczywistość rozszerzona nie jest jeszcze tak rozpowszechniona, jak wynikałoby to z jej potencjału, jednakże jej popularność z pewnością znacznie wzrośnie z czasem. Wraz z rozwojem elektroniki noszonej (wearables) i inteligentnych urządzeń przeznaczonych dla przedsiębiorstw, aplikacje AR dla przemysłu staną się bardziej dostępne, a dzięki korzyściom, które zapewniają, takim jak niższe koszty, zwiększona produktywność i zmniejszony czas przestoju, więcej firm będzie musiało przejść z tradycyjnych metod produkcji na najnowocześniejszą technologię AR.

Zobacz również: jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości?

Jesteś zainteresowany wypróbowaniem rozszerzonej rzeczywistości w swoim biznesie? W takim razie wypróbuj nasz konfigurator 3D już dziś. Zapraszamy!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

AR i VR – czym się różnią, a w czym są podobne?Article: AR i VR – czym się różnią, a w czym są podobne?

Chociaż rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna są podobne, to między tymi dwiema technologiami istnieją...

Skanowanie 3D – tworzenie modeli z niesamowitą dokładnością i realizmemArticle: Skanowanie 3D – tworzenie modeli z niesamowitą dokładnością i realizmem

Skanowanie 3D to proces wykorzystywany do stworzenia cyfrowego modelu obiektu. Proces ten polega na wykorzystaniu skanera 3D.

Podstawy AR – czym jest rozszerzona rzeczywistość i dlaczego jest narzędziem przyszłości?Article: Podstawy AR – czym jest rozszerzona rzeczywistość i dlaczego jest narzędziem przyszłości?

Zapewne nie raz słyszeliście już o rzeczywistości rozszerzonej, ale czym ona tak naprawdę jest i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszych czasach?

AR, chatboty i więcej – o nowoczesnych trendach sprzedaży słów kilkaArticle: AR, chatboty i więcej – o nowoczesnych trendach sprzedaży słów kilka

Konsumpcjonizm wciąż ma się dobrze w dzisiejszym świecie. Jednak w natłoku bodźców, które bombardują nas każdego dnia...

Nowa era nauki – jak AR kształtuje przyszłość edukacji?Article: Nowa era nauki – jak AR kształtuje przyszłość edukacji?

Być może wiecie już o wielu możliwych sposobach wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie i rozrywce...

Jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości?Article: Jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości?

Bądźmy szczerzy. Technologia może być zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem dla biznesu...

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.