Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

AR w zakładach/ fabrykach/ przemyśle produkcyjnym

article

Ewolucja pracy w fabrykach

Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja. Jeszcze kilka lat temu myślenie o wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej w procesie produkcyjnym było nie tylko mrzonką, ale także wywołałoby śmiech na każdej szanującej się konwencji biznesowej. Jednak nasze nastawienie zmieniło się wraz z możliwościami tego, co AR może przynieść tej branży, czyli zwiększenie wydajności produktu poprzez skrócenie czasu produkcji, szybkie identyfikowanie problemów i utrzymanie wszystkich podstawowych usług i procesów z produktem powiązanych. Niektórzy eksperci przewidują przyszłość, w której automatyzacja przejmie wiele ludzkich zadań, w wyniku czego powstaną nowe miejsca pracy oraz branże, a jednocześnie większość zawodów zostanie wyeliminowanych. Tak czy inaczej, technologia AR jest dużym usprawnieniem w branży produkcyjnej i nie można jej dłużej ignorować.

Jak działa rozszerzona rzeczywistość?

Rzeczywistość rozszerzona działa poprzez wykorzystanie kamery w urządzeniu takim jak smartfon do przechwytywania materiału na żywo, zanim zostanie on wyświetlony z elementami 3D nałożonymi na ekran. Dlatego też pozwala ona, aby część widzialnego środowiska stała się cyfrowa a w niektórych przypadkach interaktywna. W przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej nie wymaga zestawu słuchawkowego ani nie zajmuje całego pola widzenia użytkownika. Do wykonywania ruchów na ekranie nie są potrzebne specjalne kontrolery. Tylko niektóre elementy i środowiska są wizualizowane cyfrowo, więc jest to kompromis pomiędzy widzeniem świata w pełni fizycznego lub w pełni cyfrowego.

Korzyści wynikające z zastosowania AR w fabrykach

Produkcja może być konkurencyjną branżą. Aby stać się bardziej konkurencyjnym, wiele firm produkcyjnych podjęło krok w kierunku wdrożenia transformacji cyfrowej w swoich procesach produkcyjnych, co ma pozytywny wpływ na istotę wielu operacji. Jednym z podstawowych elementów jest technologia AR, która szybko staje się jedną z najbardziej przełomowych strategii transformacji cyfrowej. Oto korzyści wynikające z wykorzystania AR w fabrykach:

Obniżenie Kosztów i Zmniejszenie Ryzyka - Używajcie aplikacji AR, aby zastąpić funkcje lub pracę ludzi lub sprzętu, przyczyniając się tym do utrzymania niskich kosztów produkcji i zapobiegając niebezpiecznym warunkom pracy.

Zwiększenie zaangażowania pracowników - Aplikacje AR wnoszą wiele nowości do miejsca pracy i zapewniają unikalne doświadczenie, więc mogą bardzo dobrze sprawdzić się, jeśli chodzi o zwiększenie zaangażowania pracowników i produktywności.

Realistyczne symulacje - Dobre aplikacje AR umożliwiają prawidłowy pomiar odległości i skali, rozpoznawanie powierzchni i wiele więcej. Dzięki temu mogą wizualizować elementy cyfrowe, które są realistyczne pod względem skali, funkcji i wielu innych czynników.

Błyskawiczne rozpoznawanie obiektów - aplikacje AR wykorzystują zaawansowane oprogramowanie śledzące, by móc skanować ustawienia i obiekty, wychwytując szczegóły, których zwykli pracownicy nie są w stanie zobaczyć.

Zdalna produktywność - AR pozwala pracować i wykonywać zadania praktycznie w dowolnym miejscu, tworząc cyfrowe struktury bezpośrednio na ekranie użytkownika.

Choć rzeczywistość rozszerzona nie jest jeszcze tak rozpowszechniona, jak wynikałoby to z jej potencjału, jednakże jej popularność z pewnością znacznie wzrośnie z czasem. Wraz z rozwojem elektroniki noszonej (wearables) i inteligentnych urządzeń przeznaczonych dla przedsiębiorstw, aplikacje AR dla przemysłu staną się bardziej dostępne, a dzięki korzyściom, które zapewniają, takim jak niższe koszty, zwiększona produktywność i zmniejszony czas przestoju, więcej firm będzie musiało przejść z tradycyjnych metod produkcji na najnowocześniejszą technologię AR.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Powiązane posty

Jaką rolę odgrywa rozszerzona rzeczywistość w przyszłości edukacji?

article

Być może wiecie już o wielu możliwych sposobach wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie i rozrywce...

Czytaj więcej

Jakie są korzyści z wdrożenia rozwiązań technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) w waszym handlu elektronicznym?

article

Prawdopodobnie wszyscy słyszeliśmy o technologii rozszerzonej rzeczywistości AR. Jednakże nie wszyscy zdajemy sobie sprawę...

Czytaj więcej

Jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości?

article

Bądźmy szczerzy. Technologia może być zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem dla biznesu...

Czytaj więcej

Publikacje

Forbes

© 2022 See My Model. All Rights Reserved.