Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Skanowanie 3D - bardziej rzeczywiste niż rzeczywistość

article

Skanowanie 3D to proces wykorzystywany do stworzenia cyfrowego modelu obiektu. Proces ten polega na wykorzystaniu skanera 3D. Urządzenie to wykorzystuje lasery do skanowania obiektu, a następnie na podstawie tych danych wykorzystuje oprogramowanie do tworzenia modelu 3D. Proces ten pozwala na tworzenie modeli o wysokim poziomie szczegółowości, które mogą być dalej wykorzystywane do wielu celów, w tym animacji i gier.

Modelowanie 3D to rzeczywiście szerokie pojęcie. W dzisiejszych czasach modelowanie 3D stało się integralną częścią wielu branż. Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, jak wyglądałyby gry wideo bez modeli 3D? Możemy sobie tylko wyobrazić, że bez tej technologii nie miałyby one tak niesamowitego wpływu na graczy. Stworzenie modelu 3D może być dość czasochłonne i kosztowne, dlatego wiele osób decyduje się na zlecenie tego zadania profesjonalistom, którzy na co dzień zajmują się skanowaniem 3D.

Projektowanie 3D jest również znane jako CAD (Computer Aided Designing – ang. Projektowanie Wspomagane Komputerowo). CAD to w zasadzie oprogramowanie, które służy do projektowania obiektów w przestrzeni 3D. Zasadniczo działa poprzez przejście z rysunków 2D na formę 3D. Ta technologia rozpoczęła się w erze rewolucji przemysłowej, kiedy to była używana do tworzenia podstawowych rysunków złożonych maszyn, takich jak silniki i roboty, ale dziś ta technologia jest używana do tworzenia szczegółowych obrazów złożonych obiektów, takich jak samoloty czy budynki. Modelowanie 3D jest technologią projektowania architektonicznego zarówno wnętrza jak i zewnętrza budynku.

W dzisiejszych czasach, z każdym mijającym dniem, nasze życie wydaje się być coraz bardziej skomplikowane. Modelowanie 3D jest coraz częściej stosowane jako substytut rysunku ręcznego lub szkicu 2D. Ten rodzaj narzędzia ma wielkie zastosowania przemysłowe i przyczynia się do rozwoju branży twórczej, dzięki swej elastyczności i wszechstronności. Modelowanie 3D to generowana komputerowo forma projektowania, która wykorzystuje koncepcje formy, koloru i linii, oferując nieograniczoną liczbę widoków oraz bardzo szczegółowe rysunki linii pod kątem bez konieczności używania siatek.

Istnieją dwa główne rodzaje skanerów 3D: aktywne i pasywne. Skanery aktywne emitują światło na obiekt, natomiast skanery pasywne wykorzystują światło z otoczenia. Oba typy mają swoje zalety. Te aktywne są dokładniejsze w uchwyceniu szczegółów takich jak tekstury i drobne linie, ale mogą być trudne w użyciu, jeśli w pomieszczeniu nie ma zbyt wiele światła lub jeśli w pobliżu znajdują się inne powierzchnie odbijające światło. Skanery pasywne są mniej dokładne, ale łatwiejsze dla początkujących, ponieważ nie wymagają tyle czasu na konfigurację lub konserwację, co skanery aktywne. Modelowanie 3D jest obecnie bardzo ważną częścią większości firm. W dzisiejszych czasach nie jest możliwe prowadzenie biznesu technicznego prawidłowo bez modelowania 3D. Prowadzenie wielu skomplikowanych przedsiębiorstw stało się łatwiejsze dzięki różnorodnemu oprogramowaniu 3D.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Powiązane posty

Rzeczywistość rozszerzona - podstawyarticle

Zapewne nie raz słyszeliście już o rzeczywistości rozszerzonej, ale czym ona tak naprawdę jest i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszych czasach?

Nowoczesne trendy w sprzedażyarticle

Konsumpcjonizm wciąż ma się dobrze w dzisiejszym świecie. Jednak w natłoku bodźców, które bombardują nas każdego dnia...

Jaką rolę odgrywa rozszerzona rzeczywistość w przyszłości edukacji?article

Być może wiecie już o wielu możliwych sposobach wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie i rozrywce...

Publikacje

Forbes

© 2022 See My Model. All Rights Reserved.