Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Rzeczywistość rozszerzona - podstawy

article

Zapewne nie raz słyszeliście już o rzeczywistości rozszerzonej, ale czym ona tak naprawdę jest i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszych czasach?

AR – co to jest?

Rzeczywistość rozszerzona (AR) to z definicji system łączący świat rzeczywisty z elementami wygenerowanymi komputerowo. Oznacza to, że korzystając z technologii AR widzimy swoje otoczenie wzbogacone o nowe elementy lub informacje, których tam nie ma. Najlepsze jest jednak to, że technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) jest dostępna dla każdego. Nie trzeba mieć specjalnych okularów, aby korzystać z AR, choć oczywiście jest to jedna z możliwości. Obecnie, nawet prosty smartfon może być naszymi drzwiami do wejścia w świat rozszerzonej rzeczywistości.

Technologia

Do korzystania z rzeczywistości rozszerzonej potrzebne są dwie rzeczy. Są to:

  • Hardware – czyli procesory, czujniki, urządzenia wejściowe i wszelkiego rodzaju wyświetlacze. W praktyce oznacza to wszystkie materialne części, które są potrzebne do rejestrowania otoczenia i prezentowania obiektów na nich (np. smartfon).
  • Software –to niematerialna część procesu. Oprogramowanie, stworzone w języku programowania, musi wyliczyć współrzędne świata rzeczywistego, niezależnie od kamery i obrazu z niej. Dzięki temu jesteśmy w stanie umieścić wirtualny obiekt w odpowiedniej pozycji.
article

Trochę historii

Choć początki AR datuje się nawet na lata 60 ubiegłego wieku, za rok jej wynalezienia przyjmuje się 1992. To właśnie wtedy po raz pierwszy użyto tego terminu. Wszystko za sprawą Toma Caudell’a, pracownika Boeing Computer Services Research oraz jego współpracownika Davida Mizell’a. Wykorzystali oni wyświetlacz nakładany na głowę (HMD) do pokazania schematu przewodów i kabli wygenerowanego przez komputer.

Od tego czasu technologia przeszła ogromną rewolucję i wraz ze wszystkimi nowymi wynalazkami dotarliśmy do momentu, w którym jesteśmy dzisiaj, kiedy to rzeczywistość rozszerzoną, która jest potężnym narzędziem, można wykorzystać w wielu branżach - od rozrywki, przez e-commerce (handel elektorniczny), marketing, aż po opiekę zdrowotną i edukację

Dlaczego rzeczywistość rozszerzona to przyszłość, która dzieje się już dzisiaj?

wspomniano powyżej, siła rozszerzonej rzeczywistości tkwi w jej uniwersalności. Nie tylko może być zastosowana w niemal każdej branży, ale także może dostarczyć informacji, których znalezienie zajęłoby bardzo dużo czasu, gdyby nie AR. To pomaga specjalistom każdego typu zaoszczędzić czas i zasoby, a przede wszystkim umożliwia uzyskanie bardzo precyzyjnych informacji.

Które z branż odniosły największe korzyści z wykorzystania AR?

  • Rozrywka - wszyscy słyszeliśmy o Pokemon Go - jest to gra, która spowodowała, że termin "rzeczywistość rozszerzona" brzmi znajomo dla prawie każdej osoby na świecie. Chodzenie w różne miejsca w celu znalezienia nowych stworków do kolekcji to nic innego jak tylko świetny przykład wykorzystania AR.

    Wiele rodzajów filtrów fotograficznych czy video stosowanych w mediach społecznościowych również opiera się na technologii AR - w ten sposób można nałożyć komuś śmieszne uszy lub wziąć udział w różnych quizach.
  • Edukacja - dowiedzcie się Jaką rolę odgrywa rozszerzona rzeczywistość w przyszłości edukacji?
  • Lotnictwo instrumenty pokładowe pokazują pilotom ważne dane dotyczące topografii, którą widzą przed sobą.
  • Beauty/Fashion – virtual fitting rooms that can show how shirt or dress might look on you are more and more popular. Also virtual beauty room let you test cosmetics to find best make up for you.

Oraz oczywiście:

  • Sprzedaż – kupowanie stało się o wiele łatwiejsze, ponieważ mamy możliwość zobaczenia, jak dany produkt będzie wyglądał w naszych wnętrzach. Również sama możliwość obejrzenia produktu pod każdym kątem sprawia, że ludzie są bardziej skłonni do zakupu. Przeczytajcie więcej o tym, jak zwiększyć sprzedaż dzięki rzeczywistości rozszerzonej
article

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Powiązane posty

Nowoczesne trendy w sprzedażyarticle

Konsumpcjonizm wciąż ma się dobrze w dzisiejszym świecie. Jednak w natłoku bodźców, które bombardują nas każdego dnia...

Jaką rolę odgrywa rozszerzona rzeczywistość w przyszłości edukacji?article

Być może wiecie już o wielu możliwych sposobach wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie i rozrywce...

Jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości?article

Bądźmy szczerzy. Technologia może być zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem dla biznesu...

Publikacje

Forbes

© 2022 See My Model. All Rights Reserved.