Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Wizualizacje 3D – nowa era prezentacji produktów

Wizualizacje 3D – nowa era prezentacji produktów

3D to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia "3 dimension", co w języku polskim nazywamy najczęściej trójwymiarowością. Obiekty odwzorowane w wizualizacjach produktów 3D oprócz długości i szerokości posiadają głębokość. Dzięki temu można uzyskać efekt maksymalnie zbliżony do mechanizmu widzenia ludzkiego wzroku bądź obiektywu kamery lub aparatu fotograficznego. Proces przetworzenia obrazu na trójwymiarowy zwany jest potocznie renderowaniem, co oznacza przedstawienie zapisanych w pliku informacji w określonej formie. Dowiedz się więcej na temat wizualizacji 3D i zobacz, że jest to przyszłość, która zawitała do nas już dziś.

Czym różnią się wizualizacje produktów 3D od tradycyjnej fotografii produktowej?

Stworzenie wysokiej jakości zdjęcia produktu jest przedsięwzięciem czasochłonnym, kosztownym i skomplikowanym logistycznie. Przede wszystkim wymaga pracy fotografika z konkretnym obiektem w profesjonalnym studio, co przykładowo przy dużych rozmiarach przedmiotu może wymagać stworzenia warunków studyjnych u klienta. Odpowiednie oświetlenie i ustawienie obiektu, zastosowanie właściwego tła i scenografii wymaga dużego nakładu pracy. Każda zmiana produktu, na przykład koloru mebla lub modelu obuwia wymagać będzie kolejnej sesji fotograficznej. Przy tej metodzie pracy bardzo trudno będzie też uzyskać efekt powtarzalności. Poza tym każde zdjęcie, nawet poddane starannej obróbce przy pomocy programów graficznych nie będzie tak efektowne jak wizualizacja produktu 3D.

Po pierwsze przygotowanie wizualizacji 3D nie wymaga pracy z rzeczywistym przedmiotem (oszczędności wynikające z braku konieczności wytworzenia fizycznego produktu możemy przeznaczyć na stworzenie modelu produktu 3D, który później udostępnimy np. architektom). Do stworzenia modelu 3D wystarczą zdjęcia, rysunki techniczne czy plany. Po drugie pozwala na błyskawiczne wprowadzanie zmian – jednym kliknięciem można na przykład zmienić kolor przedmiotu, oświetlenie, obrócić go o dowolny kąt, umieścić na dowolnym tle lub zastosować dodatkowe efekty specjalne takie jak mgła czy nietypowe załamania światła.

Wizualizacja produktu 3D stanowi idealny obraz przedmiotu, najbardziej realistyczny jaki możemy sobie wyobrazić. Nie tylko pozwala obejrzeć obiekt z każdej strony, ale niezwykle dokładnie odtwarza nawet najmniejsze szczegóły, a także pozwala na ukazanie elementów niewidocznych w naturze – przekroju, wnętrza, szczegółów konstrukcji.

Czytaj również: skanowanie 3D.

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Od koncepcji po kreację, nasze konfiguratory 3D wcielają Twoje wizje w życie z oszałamiającą dokładnością i dynamiczną interaktywnością.

Gdzie znajduje zastosowanie wizualizacja 3D produktów?

To zdecydowanie najczytelniejsza, najatrakcyjniejsza i przyciągająca uwagę potencjalnego klienta forma prezentacji produktu. Potocznie mówi się, że "kupujemy oczami". Trudno nie zgodzić się z tym, że każdy chciałby jak najdokładniej przyjrzeć się przedmiotowi przed zakupem – niezależnie od tego czy będą to buty, portfel czy komplet mebli do salonu. Prezentacja w postaci wizualizacji 3D powoduje, że produkt oglądany jest znacznie bardziej wnikliwie i o wiele dłużej niż zwykłe zdjęcie.

Wizualizacje 3D produktów sprawdzają się skutecznie praktycznie w każdej branży. Elementy wystroju wnętrza, odzież i obuwie, kosmetyki, narzędzia, meble, samochody – w zasadzie nie ma produktu, który nie skorzysta na tego rodzaju prezentacji. Możliwości, które generują wizualizacje produktów 3D są praktycznie nieograniczone. Z pewnością lepiej zaprezentuje się kanapa w eleganckim salonie, we wnętrzu skomponowanym przez architekta, w połączeniu z innymi meblami i dekoracjami niż w postaci ubogiego, prostego zdjęcia na białym tle.

Wizualizacje 3D produktów są także niezastąpione przy tworzeniu tak zwanych konfiguratorów 3D, gdzie klient samodzielnie może dokonywać zmian koloru czy wersji oglądanego przedmiotu. Najwyższa rozdzielczość w połączeniu z przemyślaną koncepcją tworzy mocny i wyrazisty przekaz, który z pewnością może przełożyć się na zachowanie zakupowe klienta. Wizualizacja produktowa 3D znajduje zastosowanie w katalogach on-line, sklepach internetowych i prezentacjach.

Wykonanie modeli 3D fizycznych produktów, niesie za sobą kolejną korzyść z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a mianowicie stanowi wsad do rozszerzonej rzeczywistości. Nie bez powodu największe firmy jak np. Ikea czy BRW wprowadzają tą technologie do swojego e-commerce. Korzystając z platformy www.seemymodel.com możesz w błyskawicznym tempie zmienić model 3D każdego produktu na taki, który wstawisz w swojej przestrzeni lub przestrzeni Twojego klienta jednym kliknięciem na smartfonie bez konieczności pobierania dodatkowych aplikacji.

Zapewne niedługo wizualizacje produktów 3D staną się obowiązującym standardem w świecie e-commerce, a ich brak na stronie firmowej oznaczać będzie pozostanie w tyle rywalizacji o klienta. Więcej o tym możesz poczytać we wpisie dotyczącym korzyści wprowadzenia AR w e-commerce . Zachęcamy do lektury!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

AR w praktyce – poznaj zastosowania i możliwości rozszerzonej rzeczywistości
Article: AR w praktyce – poznaj zastosowania i możliwości rozszerzonej rzeczywistości

Rozszerzona rzeczywistość jest technologią pozwalającą na łączenie świata rzeczywistego z treścią tworzoną komputerowo.

Rozszerzona rzeczywistość hit czy kit?
Article: Rozszerzona rzeczywistość hit czy kit?

Jak mawiają twórcy rozszerzonej rzeczywistości „ludzie dzielą się na tych, którzy korzystają z rozszerzonej rzeczywistości i na tych...

6 trendów w AR, które zmieniają naszą codzienność
Article: 6 trendów w AR, które zmieniają naszą codzienność

Rzeczywistość rozszerzona staje się coraz bardziej popularna. Szacuje się, że w 2022 roku, jedynie na swoich telefonach 1,1 mld osób...

Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji
Article: Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji

Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja.

AR i VR – czym się różnią, a w czym są podobne?
Article: AR i VR – czym się różnią, a w czym są podobne?

Chociaż rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna są podobne, to między tymi dwiema technologiami istnieją...

Skanowanie 3D – tworzenie modeli z niesamowitą dokładnością i realizmem
Article: Skanowanie 3D – tworzenie modeli z niesamowitą dokładnością i realizmem

Skanowanie 3D to proces wykorzystywany do stworzenia cyfrowego modelu obiektu. Proces ten polega na wykorzystaniu skanera 3D.

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.