Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Wizualizacje produktów 3D

article

3D to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia "3 dimension", co w języku polskim nazywamy najczęściej trójwymiarowością. Obiekty odwzorowane w wizualizacjach produktów 3D oprócz długości i szerokości posiadają głębokość. Dzięki temu można uzyskać efekt maksymalnie zbliżony do mechanizmu widzenia ludzkiego wzroku bądź obiektywu kamery lub aparatu fotograficznego.

Proces przetworzenia obrazu na trójwymiarowy zwany jest potocznie renderowaniem co oznacza przedstawienie zapisanych w pliku informacji w określonej formie.

Czym różnią się wizualizacje produktów 3D od tradycyjnej fotografii produktowej?

Stworzenie wysokiej jakości zdjęcia produktu jest przedsięwzięciem czasochłonnym, kosztownym i skomplikowanym logistycznie. Przede wszystkim wymaga pracy fotografika z konkretnym obiektem w profesjonalnym studio, co przykładowo przy dużych rozmiarach przedmiotu może wymagać stworzenia warunków studyjnych u klienta. Odpowiednie oświetlenie i ustawienie obiektu, zastosowanie właściwego tła i scenografii wymaga dużego nakładu pracy. Każda zmiana produktu, na przykład koloru mebla lub modelu obuwia wymagać będzie kolejnej sesji fotograficznej. Przy tej metodzie pracy bardzo trudno będzie też uzyskać efekt powtarzalności. Poza tym każde zdjęcie, nawet poddane starannej obróbce przy pomocy programów graficznych nie będzie tak efektowne jak wizualizacja produktu 3D.

Po pierwsze przygotowanie wizualizacji 3D nie wymaga pracy z rzeczywistym przedmiotem (oszczędności wynikające z braku konieczności wytworzenia fizycznego produktu możemy przeznaczyć na stworzenie modelu produktu 3D, który później udostępnimy np. architektom) Do stworzenia modelu 3D wystarczą zdjęcia, rysunki techniczne czy plany. Po drugie pozwala na błyskawiczne wprowadzanie zmian – jednym kliknięciem można na przykład zmienić kolor przedmiotu, oświetlenie, obrócić go o dowolny kąt, umieścić na dowolnym tle lub zastosować dodatkowe efekty specjalne takie jak mgła czy nietypowe załamania światła.

Wizualizacja produktu 3D stanowi idealny obraz przedmiotu, najbardziej realistyczny jaki możemy sobie wyobrazić. Nie tylko pozwala obejrzeć obiekt z każdej strony, ale niezwykle dokładnie odtwarza nawet najmniejsze szczegóły, a także pozwala na ukazanie elementów niewidocznych w naturze – przekroju, wnętrza, szczegółów konstrukcji.

Gdzie znajduje zastosowanie wizualizacja 3D produktów?

To zdecydowanie najbardziej czytelna, atrakcyjna i przyciągająca uwagę potencjalnego klienta forma prezentacji produktu. Potocznie mówi się, że "kupujemy oczami". Trudno nie zgodzić się z tym, że każdy chciałby jak najdokładniej przyjrzeć się przedmiotowi przed zakupem – niezależnie od tego czy będą to buty, portfel czy komplet mebli do salonu. Prezentacja w postaci wizualizacji 3D powoduje, że produkt oglądany jest znacznie bardziej wnikliwie i o wiele dłużej niż zwykłe zdjęcie.

Wizualizacje 3D produktów sprawdzają się skutecznie praktycznie w każdej branży. Elementy wystroju wnętrza, odzież i obuwie, kosmetyki, narzędzia, meble, samochody – w zasadzie nie ma produktu, który nie skorzysta na tego rodzaju prezentacji. Możliwości, które generują wizualizacje produktów 3D są praktycznie nieograniczone. Z pewnością lepiej zaprezentuje się kanapa w eleganckim salonie, we wnętrzu skomponowanym przez architekta, w połączeniu z innymi meblami i dekoracjami niż w postaci ubogiego, prostego zdjęcia na białym tle.

Wizualizacje 3D produktów są także niezastąpione przy tworzeniu tak zwanych konfiguratorów, gdzie klient samodzielnie może dokonywać zmian koloru czy wersji oglądanego przedmiotu. Najwyższa rozdzielczość w połączeniu z przemyślaną koncepcją tworzy mocny i wyrazisty przekaz, który z pewnością może przełożyć się na zachowanie zakupowe klienta. Wizualizacja produktowa 3D znajduje zastosowanie w katalogach on-line, sklepach internetowych i prezentacjach.

Wykonanie modeli 3D fizycznych produktów, niesie za sobą kolejną korzyść z wykorzystaniem nowoczesnych technologii a mianowicie stanowi wsad do rozszerzonej rzeczywistości. Nie bez powodu największe firmy jak np. Ikea czy BRW wprowadzają tą technologie do swojego e-commerce. Korzystając z platformy www.seemymodel.com możesz w błyskawicznym tempie zmienić model 3D każdego produktu na taki, który wstawisz w swojej przestrzeni lub przestrzeni Twojego klienta jednym kliknięciem na smartfonie bez konieczności pobierania dodatkowych aplikacji.

Zapewne niedługo wizualizacje produktów 3D staną się obowiązującym standardem w świecie e-commerce, a ich brak na stronie firmowej oznaczać będzie pozostanie w tyle rywalizacji o klienta.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Powiązane posty

Jaką rolę odgrywa rozszerzona rzeczywistość w przyszłości edukacji?

article

Być może wiecie już o wielu możliwych sposobach wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie i rozrywce...

Czytaj więcej

Jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości?

article

Bądźmy szczerzy. Technologia może być zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem dla biznesu...

Czytaj więcej

Jakie są korzyści z wdrożenia rozwiązań technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) w waszym handlu elektronicznym?

article

Prawdopodobnie wszyscy słyszeliśmy o technologii rozszerzonej rzeczywistości AR. Jednakże nie wszyscy zdajemy sobie sprawę...

Czytaj więcej

Publikacje

Forbes

© 2022 See My Model. All Rights Reserved.