Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

6 trendów w AR, które zmieniają naszą codzienność

6 trendów w AR, które zmieniają naszą codzienność image 1

W ostatnich latach technologia AR zdobyła ogromną popularność i zrewolucjonizowała wiele dziedzin naszego życia, od rozrywki po biznes. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom w AR i jak wpływają one na naszą codzienność.

AR z roku na rok coraz powszechniejszy

Rzeczywistość rozszerzona staje się coraz bardziej popularna. Szacuje się, że w 2022 roku, jedynie na swoich telefonach 1,1 mld osób będzie korzystało z AR. To rezultat pandemii oraz modnego nawyku, by kupować online. Inwestowanie w innowacje to naturalny efekt. Coraz więcej firm, zainspirowanych przez gigantów technologicznych mocno angażujących się w tym obszarze, zaczęło korzystać z technologii AR. Oto najważniejsze trendy w AR.

AR w Metaverse

Dla przypomnienia: metaverse (pol. metaświat) to wspólne środowisko cyfrowe nałożone na świat rzeczywisty. Zamysł jest taki, że pewnego dnia będziemy używać aplikacji mobilnych i inteligentnych okularów, aby zamieszkać w wirtualnych przestrzeniach w postaci awatara, który wygląda tak samo jak my, lub pokazać się jako hologram w pokoju naszego przyjaciela. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań w środowisku pracy jest wizualizacja biur, gdzie pracownicy jednej lub wielu firm mogą spotykać się w "tym samym pokoju".

W 2021 roku doświadczyliśmy wielu eksperymentów z NFT (niewymienialny token). Nowe technologie pozwoliły markom zaoferować swoim konsumentom możliwość wizualizacji 3D produktów i udostępniania ich w AR przed dokonaniem zakupu. Jeśli ubiegłoroczny poziom aktywności w metaverse utrzyma się, możemy spodziewać się, że coraz więcej marek będzie uruchamiać NFT.

Rozpowszechnienie się AR na platformach e-commerce

Nie tylko duże marki inwestują w technologię AR. Obecnie nawet właściciele małych firm korzystający z platform e-commerce, takich jak Shopify, mogą tworzyć podglądy produktów w rzeczywistości rozszerzonej. Shopify wprowadził swoją funkcję AR jeszcze w 2018 roku i od tej pory jest liderem w tej dziedzinie, zapewniając integrację wielu platform z AR. Shopify sprawia, że AR jest dostępny dla firm nawet z niewielkim budżetem. Inne platformy oferujące obecnie funkcje AR dla sprzedawców to Magento, BigCommerce, WooCommerce i Etsy. Jednym ze sklepów e-commerce, który świetnie wykorzystuje AR, jest meblowy gigant IKEA. Firma posiada aplikację AR, która pozwala użytkownikom zmierzyć meble i w szczegółach zobaczyć, jak wyglądałyby one po wstawieniu do docelowej przestrzeni.

Jeśli zainteresował Cię temat AR w handlu elektronicznym, zachęcamy do zapoznania się z korzyściami z wdrożenia rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce .

Wyniki 3D/AR w Google

Sprzedawcy detaliczni dodający doświadczenia 3D i AR do stron swoich produktów nie są niczym nowym. Dane Shopify pokazują, że produkty z zawartością AR mają znacznie wyższy współczynnik konwersji niż produkty, które takich elementów nie posiadają. Google udostępnił tę możliwość jeszcze w 2019 roku. Przewidujemy, że w 2022 roku i później firmy będą musiały spieszyć się, by wykorzystać wyniki wyszukiwania 3D w swej ofercie tak, aby lepiej dostosować się do wymagań klientów, którzy już przyzwyczaili się do zakupów online. Jeśli jesteś jedną z takich osób, wypróbuj już dziś nasz konfigurator 3D i bądź gotowy na nowe!

AR w nawigacji

Kolejny ważny trend AR dotyczy tego, jak ludzie będą nawigować z jednego miejsca do drugiego. Obecnie możemy zobaczyć szeroką gamę narzędzi, które można wykorzystać do poprawy doświadczenia w tym zakresie, ale najlepsze opcje to te oparte na AR. Teraz oczekuje się, że wkrótce zostanie wprowadzona integracja Live View z udostępnianiem lokalizacji w Google Maps i poprawieniem określania wysokości terenu, co jeszcze bardziej poprawi nawigację w pomieszczeniach. Ponadto Apple wprowadziło narzędzie nawigacyjne o nazwie Geo Tracking, które wykorzystuje widoki ulic, aby maksymalnie poprawić pozycjonowanie.

AR w architekturze

Branża architektoniczna może skorzystać z dobrodziejstw rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Ponieważ modelowanie 3D umożliwi tworzenie w pełni interaktywnych modeli, użytkownicy zanurzą się w projekcie, a projektanci będą mogli tworzyć projekcje hologramowe lub urządzenia immersyjne. Teraz znacznie łatwiej jest pokazać efekty wizualne, które w przeszłości były trudniejsze do wyobrażenia. Dzięki tym technologiom będziemy mogli zobaczyć rezultat budowy lub remontu oczami architekta.

Technologia AR w opiece zdrowotnej

Branża opieki zdrowotnej obejmuje różne zagadnienia takie jak metody leczenia, leki, sprzęt, lekarzy oraz innych pracowników. Poprzez przedstawienie wirtualnego planu zabiegu operacyjnego pokazującego ludzkie ciało i operację w widoku 360 stopni VR może pomóc lekarzom sprawić, by pacjenci im bardziej zaufali. Dzięki AR można pacjentom ukazać anatomię ludzkiego ciała tak, by szczegółowo zrozumieli całą operację. Jest to również doskonała okazja, aby nauczyć studentów, jak wykonywać operacje i inne procedury.

Wszystkie te trendy mogły wydawać się odległe kilka lat temu, ale szybki wzrost i rozwój będzie widoczny już wkrótce. Jak już zauważyliście, AR bez wątpienia będzie pomocne w różnych branżach do różnych celów i dla wielu osób.

A to nie wszystko! Na naszym blogu można przeczytać również wpisy o roli AR w przyszłości edukacji , a także rozszerzonej rzeczywistości w przemyśle produkcyjnym i nie tylko.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcjiArticle: Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji

Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja.

AR i VR – czym się różnią, a w czym są podobne?Article: AR i VR – czym się różnią, a w czym są podobne?

Chociaż rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna są podobne, to między tymi dwiema technologiami istnieją...

Skanowanie 3D – tworzenie modeli z niesamowitą dokładnością i realizmemArticle: Skanowanie 3D – tworzenie modeli z niesamowitą dokładnością i realizmem

Skanowanie 3D to proces wykorzystywany do stworzenia cyfrowego modelu obiektu. Proces ten polega na wykorzystaniu skanera 3D.

Podstawy AR – czym jest rozszerzona rzeczywistość i dlaczego jest narzędziem przyszłości?Article: Podstawy AR – czym jest rozszerzona rzeczywistość i dlaczego jest narzędziem przyszłości?

Zapewne nie raz słyszeliście już o rzeczywistości rozszerzonej, ale czym ona tak naprawdę jest i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszych czasach?

AR, chatboty i więcej – o nowoczesnych trendach sprzedaży słów kilkaArticle: AR, chatboty i więcej – o nowoczesnych trendach sprzedaży słów kilka

Konsumpcjonizm wciąż ma się dobrze w dzisiejszym świecie. Jednak w natłoku bodźców, które bombardują nas każdego dnia...

Nowa era nauki – jak AR kształtuje przyszłość edukacji?Article: Nowa era nauki – jak AR kształtuje przyszłość edukacji?

Być może wiecie już o wielu możliwych sposobach wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie i rozrywce...

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.