Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Różnice między AR i VR

Różnice między AR i VR

Chociaż rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna są podobne, to między tymi dwiema technologiami istnieją istotne różnice, które wpływają na sposoby ich wykorzystania w biznesie i życiu codziennym. Czym różnią się od siebie? O tym w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Trochę podstaw, czyli jak skorzystać z AR?

Na początek podstawy rozszerzonej rzeczywistości, a mianowicie: jak z niej skorzystać?

Aby stworzyć doświadczenie rzeczywistości rozszerzonej, należy umieścić obiekty cyfrowe na obiektach świata rzeczywistego, zwykle za pomocą kodu. Można to zrobić za pomocą aplikacji na smartfonie lub elektroniki noszonej, takiej jak Google Glass, która zapewnia wyświetlacz head-up. Z drugiej strony, rzeczywistość wirtualna jest całkowicie doświadczana w zestawach słuchawkowych, bez potrzeby korzystania z urządzeń zewnętrznych.

AR i VR to nie to samo!

Przejdźmy do sedna i odpowiedzmy sobie na zadane pytanie – zanim jednak omówimy różnice, poświęćmy jeszcze chwilę uwagi na oba pojęcia i je nieco rozwińmy.

Rozszerzona rzeczywistość (AR)

Rzeczywistość rozszerzona (AR) to wykorzystanie obrazów generowanych komputerowo (CGI) w celu stworzenia środowiska rzeczywistego, które jest rozszerzone o dane z kamery, dzięki czemu może być postrzegane na linii wzroku użytkownika. Jest to rodzaj technologii wykorzystującej wizualizację 3D, dzięki której możemy tworzyć trójwymiarowe obrazy dla użytkowników, którzy noszą specjalne okulary lub mają smartfony. Rzeczywistość rozszerzona zapewnia warstwę świata rzeczywistego, na którą można nakładać treści cyfrowe.

AR to specjalny rodzaj informacji generowanych komputerowo, które mogą być widziane i mogą wchodzić w interakcje z użytkownikiem noszącym specjalistyczne okulary. Różni się od wirtualnej rzeczywistości (VR) w dwóch kluczowych obszarach:

  • nie wymaga użycia zewnętrznego wyświetlacza do pokazania obrazów lub grafiki, takiego jak ekran
  • użytkownik widzi tylko swoje otoczenie, ale nie działania innych ludzi wokół niego.

Poczytaj więcej o skanowaniu 3D na naszym blogu. Zapraszamy!

Wirtualna rzeczywistość (VR)

Rzeczywistość wirtualna to poczucie, że jest się gdzieś indziej i to jest niezwykle wciągające doświadczenie. Może ono dać nam wiele z tego, co tak lubimy np. w muzeach, może sprawić, że naprawdę poczujemy, że możemy wejść w głąb eksponatów i naprawdę być przeniesionym do świata sztuki, a to doprawdy bardzo do nas przemawia. Można też zobaczyć, jak technologie takie jak rzeczywistość rozszerzona i wirtualna mogą być przydatne dla biznesu, jest to zatem kolejna korzyść dla nas wszystkich zajmujących się biznesem związanym z szeroko rozumianą technologią i możliwość, by tworzyć tego rodzaju rzeczy.

Wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość – co wybrać?

Zatem czy rzeczywistość wirtualna czy rzeczywistość rozszerzona? Obie technologie są ważne i mają kolosalny potencjał. A jeśli chodzi o pytanie, która technologia ma większy wpływ na życie, biznes i technologię? Odpowiedź brzmi: obie!

Zarówno rzeczywistość wirtualna jak i rozszerzona są bardzo cenione i pożądane przez użytkowników.

  • AR zapewnia naturalną interakcję ze światem fizycznym, który istnieje dzisiaj, ale może być również wykorzystywana do takich rzeczy jak gry lub mapowanie miejsc pracy.
  • VR oferuje wirtualne interakcje ze światem rzeczywistym (niezależnie od tego, czy używa się zestawu słuchawkowego, czy nie), ale pozwala na wykorzystanie trójwymiarowych obiektów w przestrzeni prezentacji - w tym tworzenie hologramów samego siebie.
Oba rozwiązania są wykorzystywane w wielu dziedzinach życia, czego najlepszym przykładem (w przypadku AR), jest handel elektroniczny, marketing czy edukacja, o czym również pisaliśmy w poprzednich naszych wpisach blogowych (zachęcamy do przeczytania o rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce oraz o AR w marketingu!)

Na sam koniec polecamy przetestować konfigurator 3D na naszej stronie, za pomocą którego wygenerujesz własny produkt!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Skanowanie 3DArticle: Skanowanie 3D

Skanowanie 3D to proces wykorzystywany do stworzenia cyfrowego modelu obiektu. Proces ten polega na wykorzystaniu skanera 3D.

Rzeczywistość rozszerzona - podstawyArticle: Rzeczywistość rozszerzona - podstawy

Zapewne nie raz słyszeliście już o rzeczywistości rozszerzonej, ale czym ona tak naprawdę jest i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszych czasach?

Nowoczesne trendy w sprzedażyArticle: Nowoczesne trendy w sprzedaży

Konsumpcjonizm wciąż ma się dobrze w dzisiejszym świecie. Jednak w natłoku bodźców, które bombardują nas każdego dnia...

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2022 See My Model. All Rights Reserved.