Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Różnice między AR i VR

article

Chociaż rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna są podobne, to między tymi dwiema technologiami istnieją istotne różnice, które wpływają na sposoby ich wykorzystania w biznesie i życiu codziennym.

Aby stworzyć doświadczenie rzeczywistości rozszerzonej, należy umieścić obiekty cyfrowe na obiektach świata rzeczywistego, zwykle za pomocą kodu. Można to zrobić za pomocą aplikacji na smartfonie lub elektroniki noszonej, takiej jak Google Glass, która zapewnia wyświetlacz head-up. Z drugiej strony, rzeczywistość wirtualna jest całkowicie doświadczana w zestawach słuchawkowych, bez potrzeby korzystania z urządzeń zewnętrznych.

Rzeczywistość rozszerzona (AR) to wykorzystanie obrazów generowanych komputerowo (CGI) w celu stworzenia środowiska rzeczywistego, które jest rozszerzone o dane z kamery, dzięki czemu może być postrzegane na linii wzroku użytkownika. Jest to rodzaj technologii wirtualnej rzeczywistości, która tworzy trójwymiarowe obrazy dla użytkowników, którzy noszą specjalne okulary lub mają smartfony. Rzeczywistość rozszerzona zapewnia warstwę świata rzeczywistego, na którą można nakładać treści cyfrowe.

AR to specjalny rodzaj informacji generowanych komputerowo, które mogą być widziane i mogą wchodzić w interakcje z użytkownikiem noszącym specjalistyczne okulary. Różni się od wirtualnej rzeczywistości (VR) w dwóch kluczowych obszarach: nie wymaga użycia zewnętrznego wyświetlacza do pokazania obrazów lub grafiki, takiego jak ekran; a użytkownik widzi tylko swoje otoczenie, ale nie działania innych ludzi wokół niego.

Rzeczywistość wirtualna to poczucie, że jest się gdzieś indziej i to jest niezwykle wciągające doświadczenie. Może ono dać nam wiele z tego, co tak lubimy np. w muzeach, może sprawić, że naprawdę poczujemy, że możemy wejść w głąb eksponatów i naprawdę być przeniesionym do świata sztuki, a to doprawdy bardzo do nas przemawia. Można też zobaczyć, jak technologie takie jak rzeczywistość rozszerzona i wirtualna mogą być przydatne dla biznesu, jest to zatem kolejna korzyść dla nas wszystkich zajmujących się biznesem związanym z szeroko rozumianą technologią i możliwość, by tworzyć tego rodzaju rzeczy.

Zatem czy rzeczywistość wirtualna czy rzeczywistość rozszerzona? Obie technologie są ważne i mają kolosalny potencjał. A jeśli chodzi o pytanie, która technologia ma większy wpływ na życie, biznes i technologię? Odpowiedź brzmi: obie!

Zarówno rzeczywistość wirtualna jak i rozszerzona są bardzo cenione i pożądane przez użytkowników. AR zapewnia naturalną interakcję ze światem fizycznym, który istnieje dzisiaj, ale może być również wykorzystywana do takich rzeczy jak gry lub mapowanie miejsc pracy. Podobnie VR oferuje wirtualne interakcje ze światem rzeczywistym (niezależnie od tego, czy używa się zestawu słuchawkowego, czy nie), ale pozwala na wykorzystanie trójwymiarowych obiektów w przestrzeni prezentacji - w tym tworzenie hologramów samego siebie.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Powiązane posty

Skanowanie 3Darticle

Skanowanie 3D to proces wykorzystywany do stworzenia cyfrowego modelu obiektu. Proces ten polega na wykorzystaniu skanera 3D.

Rzeczywistość rozszerzona - podstawyarticle

Zapewne nie raz słyszeliście już o rzeczywistości rozszerzonej, ale czym ona tak naprawdę jest i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszych czasach?

Nowoczesne trendy w sprzedażyarticle

Konsumpcjonizm wciąż ma się dobrze w dzisiejszym świecie. Jednak w natłoku bodźców, które bombardują nas każdego dnia...

Publikacje

Forbes

© 2022 See My Model. All Rights Reserved.