Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Jaką rolę odgrywa rozszerzona rzeczywistość w przyszłości edukacji?

Jaką rolę odgrywa rozszerzona rzeczywistość w przyszłości edukacji? image 1

Być może wiecie już o wielu możliwych sposobach wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości marketingu, biznesie i rozrywce. Ale czy zastanawialiście się, jakie są inne obszary, w których rozszerzona rzeczywistość może okazać się korzystna?

W tym artykule dowiecie się:

 • Jak rozszerzona rzeczywistość może zrewolucjonizować edukację?
 • Jakie są korzyści z rozszerzonej rzeczywistości dla edukacji?
 • Czy rozszerzona rzeczywistość w edukacji to pieśń przyszłości?

W dzisiejszych czasach spędzamy wiele godzin przed różnymi ekranami. Dotyczy to zwłaszcza młodszego pokolenia, które wychowało się w cyfrowym świecie. Najnowsze raporty alarmują, że czas naszej koncentracji się dramatycznie zmniejsza, wyznaczając bezprecedensowy trend z każdym kolejnym przeprowadzonym badaniem. To oczywiście wpływa na sposób, w jaki się uczymy i zapamiętujemy, powodując, że nasz obecny system edukacji staje się znacznie przestarzały.

Jaką rolę odgrywa rozszerzona rzeczywistość w przyszłości edukacji? image 2

Jak rozszerzona rzeczywistość może zrewolucjonizować edukację?

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam odpłynąć myślami podczas uczenia się ze szkolnego podręcznika? A może uczyliście się nudnego przedmiotu i nikt nie potrafił go Wam w prosty sposób wytłumaczyć? Wiele z naszych problemów edukacyjnych można byłoby rozwiązać poprzez wprowadzenie rozszerzonej rzeczywistości do szkół.

Dzisiaj, nie musimy polegać już tylko na swojej wyobraźni, aby zrozumieć takie zagadnienie jak układ słoneczny, możemy po prostu pobawić się jego interaktywnym modelem, który mamy przed sobą dzięki AR. Aby zaspokoić naszą ciekawość, możemy spróbować przeprowadzić reakcję chemiczną między dwoma składnikami w bezpiecznym środowisku. Można nawet badać ludzkie ciało od wewnątrz i obserwować jego funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Interaktywna nauka z wykorzystaniem wizualizacji 3D dzięki AR, sprawia, że nauka staje się zabawna, wciągająca i nie wymaga wysiłku.

AR jest w stanie wzbogacić wygenerowaną przez komputer grafikę o rzeczywiste środowisko na ekranie, dając nauczycielom i uczniom nowe narzędzia do odkrywania świata i podsycania ciekawości.

Jakie są korzyści z rozszerzonej rzeczywistości w edukacji?

 • Wizualne Uczenie się - jest to dobrze znany fakt, że dzieci lepiej rozumieją rzeczy, gdy są one przedstawiane w wizualny sposób.
 • Nauka interaktywna - lekcje prowadzone za pomocą AR sprawiają, że uczniowie są bardziej zaangażowani i chętni do współpracy. Kiedy uczniowie mogą puścić wodze fantazji i kreatywności oraz mają swobodę w zadawaniu pytań, są w stanie zrozumieć nauczane przedmioty w bardziej wszechstronny i konkretny sposób.
 • Przyswajanie złożonych koncepcji - nauka za pomocą AR może pomóc uczniom zrozumieć i zapewnić dogłębną wiedzę na temat pojęć, które mogłyby być trudne do uchwycenia w trakcie nauki wyłącznie poprzez samo czytanie.
 • Nauka zdalna- uczniowie nie muszą być w szkole, aby się uczyć. Mogą uczyć się w każdym środowisku, mając dostęp do wszystkich pomocy naukowych, wcześniej dostępnych tylko w szkole.
Jaką rolę odgrywa rozszerzona rzeczywistość w przyszłości edukacji? image 3

Poczytaj również o korzyściach rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce w naszym poprzednim wpisie. Zachęcamy do lektury!

Czy rozszerzona rzeczywistość w edukacji to pieśń przyszłości?

Mamy mnóstwo gotowych rozwiązań AR dla szkół. Oto kilka przykładów aplikacji rozszerzonej rzeczywistości dla edukacji, które już istnieją:

 • "Dinosaur 4D+" posiada zestaw fiszek, które pozwalają użytkownikom na oglądanie dinozaurów w 3D, poprzez zeskanowanie fiszki. Aplikacja pozwala uczniom obracać, przybliżać i oddalać dinozaury, aby zobaczyć wszystkie szczegóły w widoku 360 stopni. Poza tym, aplikacja dostarcza fascynującej wiedzy o każdym dinozaurze.
 • "Element 4D" pozwala użytkownikom poznać nazwy pierwiastków chemicznych, masę atomową, a nawet przeprowadzić reakcję pomiędzy dwoma substancjami chemicznymi poprzez proste dostawienie dwóch papierowych kostek.
 • "Google Expeditions" pozwalają użytkownikom zobaczyć w klasie wulkany, burze a nawet DNA w 3D. Aplikacja zapewnia ponad 100 wypraw w rozszerzonej rzeczywistości, które to można odkrywać i badać.

Na koniec pozostaje – dla wielu – na jaki wydatek należy się nastawić, chcąc zainwestować w AR w szkole? Na szczęście odpowiedź jest bliżej, niż się wydaje – o tym, ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość , poczytasz na naszym blogu.

A jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda projektowane modeli za sprawą AR, zobacz nasz konfigurator 3D i umów się na prezentację. Zapraszamy!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Skanowanie 3DArticle: Skanowanie 3D

Skanowanie 3D to proces wykorzystywany do stworzenia cyfrowego modelu obiektu. Proces ten polega na wykorzystaniu skanera 3D.

Rzeczywistość rozszerzona - podstawyArticle: Rzeczywistość rozszerzona - podstawy

Zapewne nie raz słyszeliście już o rzeczywistości rozszerzonej, ale czym ona tak naprawdę jest i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszych czasach?

Nowoczesne trendy w sprzedażyArticle: Nowoczesne trendy w sprzedaży

Konsumpcjonizm wciąż ma się dobrze w dzisiejszym świecie. Jednak w natłoku bodźców, które bombardują nas każdego dnia...

Jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości?Article: Jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości?

Bądźmy szczerzy. Technologia może być zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem dla biznesu...

Jakie są korzyści z wdrożenia rozwiązań technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) w waszym handlu elektronicznym?Article: Jakie są korzyści z wdrożenia rozwiązań technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) w waszym handlu elektronicznym?

Prawdopodobnie wszyscy słyszeliśmy o technologii rozszerzonej rzeczywistości AR. Jednakże nie wszyscy zdajemy sobie sprawę...

Jaki jest najlepszy plan narzędzi rozszerzonej rzeczywistości (AR) dla Twojej firmy?Article: Jaki jest najlepszy plan narzędzi rozszerzonej rzeczywistości (AR) dla Twojej firmy?

Macie już ogólny obraz tego, co rozszerzona rzeczywistość AR wam oferuje i wiecie już, że chcecie ją wdrożyć. Jednak że...

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.