Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość? Koszty wdrożenia AR, które warto znać?

Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość? Koszty wdrożenia AR, które warto znać?

Mówi się, że wszystko jest warte tyle, ile ktoś jest w stanie za to zapłacić. Jak to jednak bywa w przypadku innowacji, koszty jej tworzenia na starcie bywają wysokie. Wysoką składową ceny finalnej jest promocja tego rozwiązania i edukowanie społeczeństwa. Czy jednak rozszerzona rzeczywistość to naprawdę drogie rozwiązanie?

Przeanalizujmy ten temat…

Rozszerzona rzeczywistość w dwóch wydaniach 

Aby wycenić koszty rozszerzonej rzeczywistości należy przeanalizować dwa możliwe rozwiązania. Pierwsze- rozszerzona rzeczywistość wformie aplikacji dedykowanej i drugie - z wykorzystaniem natywnego AR, dostępnego w naszych telefonach.

Koszt AR a aplikacja mobilna

Stworzenie dedykowanej aplikacji mobilnej kosztuje średnio od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych, przy założeniu minimalnej złożoności. Najwyższej jakości aplikacje dedykowane o wysokiej złożoności, uzbrojone w AI mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych.

Czas tworzenia takiej aplikacji to zazwyczaj od 3 do 12 miesięcy. Aplikacje dedykowane cieszą się dużą popularnością wśród firm, chociaż ich czas stworzenia oraz koszty są dużo droższym rozwiązaniem niż wykorzystanie webAR.

WebAR

WebAR to skrót od Web-based Augmented Reality i jest to stosunkowo nowa technologia, która nie wymaga do działania aplikacji mobilnej. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do doświadczeń AR bezpośrednio ze swojego smartfona za pomocą natywnej kamery i mobilnej przeglądarki internetowej. To bezproblemowe doświadczenie użytkownika jest jednym z głównych powodów szybkiego wzrostu popularności WebAR.

Przykładem tego rozwiązania są np. banery z efektami AR na stronie internetowej czy reklamy tworzone na platformie Facebook- Spark AR. Po kliknięciu w post lub baner i nakierowaniu aparatu telefonu w przestrzeń, automatycznie wczytuje się model w rozszerzonej rzeczywistości.

Nasza firma Tworzy i wdraża modele w rozszerzonej rzeczywistości na stronach internetowych klientów. Nie wymagają one instalowania niczego dodatkowego ani zakładania kont do logowania w programie. Modele można przesyłać w formie linku lub qr kodu, a przechowywane są w naszej bazie modeli. Nie musisz mieć wsparcia technicznego, jesteśmy nim my.

Zobacz, jaki jest najlepszy plan narzędzi AR dla Twojego biznesu!

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Od koncepcji po kreację, nasze konfiguratory 3D wcielają Twoje wizje w życie z oszałamiającą dokładnością i dynamiczną interaktywnością.

Rodzaje aplikacji AR

AR oparty na lokalizacji

To rodzaj AR, który jest powiązany z określoną lokalizacją. Może to być wszystko od konkretnej współrzędnej GPS, po miejsce takie jak punkt orientacyjny lub sklep. Gdy ktoś otworzy aplikację AR i skieruje swój telefon w przestrzeń, zobaczy zawartość AR przypisaną dla tego miejsca. Niektóre technologie stosowane w AR opartej na lokalizacji obejmują kompasy cyfrowe, GPS, akcelerometry i inne narzędzia do identyfikacji określonej lokalizacji.

Rozszerzona rzeczywistość oparta na znacznikach

Ten rodzaj aplikacji AR działa poprzez rozpoznawanie znaczników, następnie skanowaniu ich i wysyłaniu rozwiązania do klienta. Takie rozwiązanie zastosowała np. firma Hyundai dla użytkowników swoich aut. Stworzyła aplikację ułatwiającą obsługę, konserwację i pielęgnację aut.

Rozszerzona rzeczywistość bez znaczników

Dzięki zastosowaniu aplikacji Markerless AR Twoja aplikacja AR nie wymaga użycia żadnego fizycznego markera do włączenia systemu. Może działać z dowolnego miejsca i czasu, w zależności od tego, kiedy użytkownik chce z niej korzystać. Ta aplikacja nie potrzebuje informacji o środowisku użytkownika, aby nałożyć wirtualną zawartość na rzeczywisty świat.

AR oparta na nakładaniu

Bazuje na rozpoznawaniu obiektów. Nakłada na skanowany przez urządzenie mobilne obiekt np. jabłko- grafiki, animacje lub modele 3d. Przykładowo, po nakierowaniu aparatu na jabłko pojawiają się animacje i grafiki pokazujące jakie to jabłko ma warstwy, wartości odżywcze, informacje na temat jego odmiany itd. Ten rodzaj AR w pełni zastępuje obrazy 3D i efekty wizualne oryginalnym obrazem.  

SLAM AR 

Jednoczesna lokalizacja i mapowanie (SLAM) leży u podstaw aplikacji AR. Pozwala systemowi rozpoznać, gdzie obiekt 3D będzie się znajdował, aby użytkownik mógł go zobaczyć. SLAM pozwala zlokalizować urządzenie i stworzyć mapę otoczenia, w którym znajduje się użytkownik. 

Doświadczenia konsumenta i rodzaje treści 

  • Wideo – świetny rodzaj przekazu w immersyjnych wizytówkach lub zaproszeniach.
  • Model 3D produktu - najczęściej stosowany w AR. Firmy często sięgają po to rozwiązanie, aby zwrócić uwagę na markę, nowości produktowe lub lepiej dotrzeć do klientów.
  • Animacja 3D - umożliwia umieszczanie animowanych obiektów, które ujrzymy w rzeczywistym otoczeniu na ekranie naszego telefonu. To rozwiązanie jest dość złożone, co z pewnością wpływa na ostateczną cenę.

Jak treść wpływa na koszty tworzenia aplikacji rzeczywistości rozszerzonej?

Rodzaj opracowania to tylko pierwszy krok do określenia kosztu AR. To co chcesz, aby zobaczyli Twoi użytkownicy i czego doświadczyli, również ma znaczący wpływ. 

Im więcej tym….. więcej

Jak można się domyślać im projekt jest bardziej złożony, tym jest droższy. Na cenę rozwiązań AR wpływają:

  • określenie potrzeby i dobranie najlepszego rozwiązania,
  • licencje programów, które wspierają tworzenie oraz wdrożenie rozszerzonej rzeczywistości,
  • wynagrodzenia specjalistów,
  • koszty tworzenia modeli 3D i animacji,
  • przechowywanie projektu i wsparcie techniczne w jego zarządzaniu.

Są to główne składnik wpływające na cenę AR.

mARketingowa rewolucja

Wprowadzenie rozszerzonej rzeczywistości do marketingu i sprzedaży, przeniosło je na zupełnie inną płaszczyznę. Skuteczność rozszerzonej rzeczywistości jako reklamy jest znacznie wyższa niż klasycznych, stosowanych dotychczas rozwiązań. Konsumenci korzystający z AR chwalą sobie wygodę. Bez wychodzenia z domu mogą przymierzyć w swoim domu wybrany stół czy kanapę. Technologia pozwala na stworzenie bardzo realnych modeli, ze świetnie oddaną kolorystyką i teksturą, zmieniającą się w zależności od padania światła. Producenci maszyn, mogą przesłać model w formie linku czy qrkodu do „przymierzenia” go w hali produkcyjnej.

Nie znasz się na rozszerzonej rzeczywistości?

Nie ma problemu. Nasza praca polega na analizowaniu, opracowywaniu rozwiązań, doradztwie, tworzeniu i wprowadzaniu w życie rozszerzoną rzeczywistość w Twojej firmie. Robimy to w możliwe lekki, przyjemny i rozumiały sposób. Tematem zajmujemy się kompleksowo. Ale żeby efekt był powalający niezbędne jest zaangażowanie klienta!

Z tego miejsca zachęcamy do poznania naszego konfiguratora 3D oraz oferty wizualizacji produktów 3D – zobacz, jak działamy i przekonaj się, jak wiele dobrego możemy dla Ciebie zrobić!

Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość?

Pracujemy kompleksowo i efektywnie, w abonamencie już od 999 zł netto. Drogo? Raczej nie!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Rozszerzona rzeczywistość w marketingu – rewolucyjne narzędzie do pozyskiwania klientów
Article: Rozszerzona rzeczywistość w marketingu – rewolucyjne narzędzie do pozyskiwania klientów

Działania marketingowe w Internecie - to temat rzeka. Od dawna już samo zaistnienie w sieci nie znaczy dosłownie nic.

Wizualizacje 3D – nowa era prezentacji produktów
Article: Wizualizacje 3D – nowa era prezentacji produktów

Obiekty odwzorowane w wizualizacjach produktów 3D oprócz długości i szerokości posiadają głębokość. Dzięki temu można uzyskać efekt...

AR w praktyce – poznaj zastosowania i możliwości rozszerzonej rzeczywistości
Article: AR w praktyce – poznaj zastosowania i możliwości rozszerzonej rzeczywistości

Rozszerzona rzeczywistość jest technologią pozwalającą na łączenie świata rzeczywistego z treścią tworzoną komputerowo.

Rozszerzona rzeczywistość hit czy kit?
Article: Rozszerzona rzeczywistość hit czy kit?

Jak mawiają twórcy rozszerzonej rzeczywistości „ludzie dzielą się na tych, którzy korzystają z rozszerzonej rzeczywistości i na tych...

6 trendów w AR, które zmieniają naszą codzienność
Article: 6 trendów w AR, które zmieniają naszą codzienność

Rzeczywistość rozszerzona staje się coraz bardziej popularna. Szacuje się, że w 2022 roku, jedynie na swoich telefonach 1,1 mld osób...

Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji
Article: Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji

Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja.

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.