Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Rozszerzona rzeczywistość w marketingu

article

Jak przyciągnąć uwagę?

Działania marketingowe w Internecie - to temat rzeka. Od dawna już samo zaistnienie w sieci nie znaczy dosłownie nic. Twórcy stron internetowych – wizytówek i prezentacji firm i sklepów mają do spełnienia niełatwe zadania. Po pierwsze jest to widoczność i pozycja w wyszukiwaniu witryny, po drugie jej atrakcyjność dla odbiorcy.

Z dostępem do sieci spędzamy obecnie około 1/3 (!) życia. Pomijając socjologiczny wymiar tego zjawiska jest to ogromny "kawałek tortu" dla specjalistów od marketingu. Szukając prostego produktu – na przykład butów sportowych czy krzesła do kuchni potencjalny klient przegląda zazwyczaj kilkanaście witryn. Ile czasu spędza na stronie można sprawdzić za pomocą szeregu narzędzi typu Google Analytics. Jednak najistotniejszym jest jak ten czas przedłużyć?

Stosunkowo nowym narzędziem jest technologia rozszerzonej rzeczywistości. Obrazy 3D, akcje, możliwość interakcji zastępuje skutecznie tradycyjne grafiki stając się nowym, nieporównywalnie mocniejszym środkiem przekazu.

Doskonałym przykładem takiego działania była kampania Burger Kinga. Wykorzystując swoją specjalność – grillowanie na ogniu popularna sieć stworzyła aplikację, która po skierowaniu aparatu smartfona na baner reklamowy konkurencji spalała go w „ogniu piekielnym”. Ta funkcja zwiększyła liczbę pobrań aplikacji Burger Kinga o 1,5 miliona!

Przykład idzie z góry

Ekspansję rozszerzonej rzeczywistości w marketingu przyspieszyła pandemia Covid-19. Brak możliwości oglądania produktów w sklepach stacjonarnych, a także więcej czasu spędzanego przed monitorem lub ekranem smartfona zostały natychmiast wykorzystane przez gigantów handlowych. Castorama wprowadziła wówczas "przymierzalnię" swoich produktów na Instagramie docierając za pomocą sponsorowanych filtrów do rzeszy odbiorców. Jeszcze dalej posunęła się kolejna sieć – Carrefour tworząc rok później katalog immersyjny, w którym znalazło się 100% oferowanych prezentów świątecznych, a Dior umożliwił "przymierzanie" makijażu.

Jak działa "zanurzenie" czyli immersja ?

Technologia rozszerzonej rzeczywistości to znacznie więcej niż wirtualne przymierzalnie i konfigurowanie produktów. Ciekawym zastosowaniem są gry i ankiety, które wciągają odbiorcę w akcję z rozbudowaną scenografią łącząc poznawanie produktów z doskonałą zabawą, a nawet możliwością wygrania gadżetów bądź rabatów. Odniesienia do rozszerzonej rzeczywistości mogą także znaleźć się w tradycyjnych katalogach lub opakowaniach. Skanując kod QR potencjalny nabywca może zapoznać się z różnymi wersjami produktu lub przenieść go w określone otoczenie.

Wielka trójka medialna

Facebook, YouTube oraz Instagram – to media, które w tej kolejności docierają do największej grupy Polaków. W zależności od docelowej grupy, jej wieku i preferencji rozszerzona rzeczywistość umiejętnie zastosowana może przynieść wręcz geometryczny wzrost liczby odbiorców. Młodsi preferują gry, zabawy połączone z ulubioną muzyką i wirtualny świat zbliżony do gier komputerowych. Starsi postawią na jakość i możliwość samodzielnego wyselekcjonowania potrzebnych informacji.

Filtry AR pozwalające na tworzenie unikalnych treści z własnym udziałem na Instagramie i udostępnianie ich znajomym to istna reakcja łańcuchowa, która staje się niezbędna w budowie nowej marki lub we wzmocnieniu istniejącej. Dziś wykorzystując natywne oprogramowanie naszych smartfonów nie musimy pobierać dodatkowych aplikacji aby aktywnie wykorzystać możliwości rozszerzonej rzeczywistości.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Powiązane posty

Rozszerzona rzeczywistość hit czy kit?

article

Jak mawiają twórcy rozszerzonej rzeczywistości „ludzie dzielą się na tych, którzy korzystają z rozszerzonej rzeczywistości i na tych...

Czytaj więcej

Trendy w AR

article

Rzeczywistość rozszerzona staje się coraz bardziej popularna. Szacuje się, że w 2022 roku, jedynie na swoich telefonach 1,1 mld osób...

Czytaj więcej

AR w zakładach/ fabrykach/ przemyśle produkcyjnym

article

Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja.

Czytaj więcej

Publikacje

Forbes

© 2022 See My Model. All Rights Reserved.