Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Zalety wykorzystania AR w edukacji. Innowacyjność w nauczaniu

Zalety wykorzystania AR w edukacji. Innowacyjność w nauczaniu

Rozszerzona rzeczywistość (AR) coraz śmielej wkracza do klasy, oferując nowe, interaktywne metody nauczania. Przekształca bierną naukę w aktywny proces odkrywania, pobudzając ciekawość i zaangażowanie uczniów. W tym artykule przyjrzymy się, jak AR jest stosowana w edukacji, jak wpływa na proces nauczania i jakie możliwości stwarza dla przyszłych modeli edukacyjnych.

Krótkie wprowadzenie

Augmented Reality (AR) to technologia łącząca świat rzeczywisty z elementami generowanymi komputerowo. Technologia ta podnosi wrażenia użytkownika i postrzeganie rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym i dostępowi do Internetu użytkownik ma możliwość wirtualnie „obejrzeć” przedmiot w swoim otoczeniu dzięki rozszerzonej rzeczywistości.

Rozszerzona rzeczywistość jest wykorzystywana w różnych dziedzinach, w tym w nauczaniu. W szkołach jest postrzegana jak projekt interdyscyplinarny, obejmujący działania edukacyjne na pograniczu technologii i edukacji. Wykorzystanie AR w kształceniu, zyskało w ostatnich latach popularność ze względu na jej zdolność do wzbogacania doświadczeń edukacyjnych i poprawy wyników nauczania oraz angażowania uczniów.

Wraz z postępem technologii i dostępnością przystępnych cenowo urządzeń technologia ta ewoluowała od prostych systemów opartych na znacznikach do bardziej wyrafinowanych, które wykorzystują algorytmy widzenia komputerowego i uczenia maszynowego, aby rozpoznawać i śledzić obiekty.

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Od koncepcji po kreację, nasze konfiguratory 3D wcielają Twoje wizje w życie z oszałamiającą dokładnością i dynamiczną interaktywnością.

Rozszerzona rzeczywistość w szkole

AR zapewnia uczniom wizualną i interaktywną prezentację abstrakcyjnych pojęć, ułatwiając zrozumienie złożonych idei. Technologia ta sprawia, że materiały edukacyjne stają się atrakcyjne i łatwo przyswajalne dla odbiorców, czyli dzieci i młodzież. Uwielbiane i powszechnie stosowane telefony komórkowe oraz tablety stają się pożytecznym narzędziem edukacyjnym.

Rozszerzona rzeczywistość może być wykorzystywana do tworzenia wirtualnych wycieczek terenowych, umożliwiając odkrywanie miejsc i obiektów, które w innym przypadku byłyby niedostępne. Uczniowie mogą wchodzić w interakcje z trójwymiarowymi modelami artefaktów historycznych, zjawisk naukowych i projektów inżynierskich (zobacz, jak wygląda wizualizacja 3D z SeeMyModel)

Podsumowując, AR ma potencjał, by zrewolucjonizować edukację, tworząc wciągające i interaktywne doświadczenia edukacyjne. Doświadczenia te zwiększają zaangażowanie uczniów i wyniki uczenia się.

Edukacja to jednak tylko jedna z gałęzi, w której AR może odegrać znaczącą rolę w przyszłości. Na naszym blogu opisywaliśmy bowiem m.in. rozszerzoną rzeczywistość w przemyśle produkcyjnym czy AR w marketingu. A to tylko przykłady! Technologia ta może zrewolucjonizować tak naprawdę wszystko.

Programy, które wspierają rozszerzoną rzeczywistość w edukacji

Istnieje wiele aplikacji, które wykorzystują rozszerzoną rzeczywistość do nauczania. Jednym z nich jest "Quiver", który pozwala na stworzenie własnych kolorowanek, a następnie przekształca je w animowane modele 3D przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości. Innym przykładem jest "Aug That!". Pozwala ona na tworzenie interaktywnych prezentacji, filmów, gier i symulacji. Kolejną aplikacją, która wykorzystuje technologię AR w nauczaniu, jest "Anatomy 4D". Umożliwia śledzenie procesów zachodzących wewnątrz ciała człowieka w czasie rzeczywistym, dzięki czemu uczniowie mogą lepiej zrozumieć budowę i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W aplikacji "Aurasma" można projektować wirtualne obrazy i animacje, które będą widoczne na ekranie urządzenia mobilnego przy użyciu kamery i AR. Może być ona wykorzystana do tworzenia interaktywnych książek lub prezentacji.

Zajęcia fizyczne, a rozszerzona rzeczywistość

Uzupełnienie programu zajęć wychowania fizycznego o wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości jest ciekawym sposobem na zainteresowanie uczniów aktywnością fizyczną. Dzięki wykorzystaniu aplikacji AR można stworzyć interaktywną planszę do gry w piłkę nożną lub koszykówkę, w której uczniowie wcielą się w zawodnika i będą ze sobą rywalizować. Innym przykładem może być wykorzystanie gogli VR do symulacji różnych sportów, takich jak narciarstwo, snowboard, surfing czy wspinaczka. Symulacje pozwalają odbiorcom nauczyć się podstaw techniki sportowej w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Przykładem wykorzystania AR w zajęciach z wychowania fizycznego może być symulacja różnych treningów, takich jak siłowy czy aerobowy, w której uczniowie zapoznają się z poprawną techniką ćwiczeń.

Istnieje wiele aplikacji AR, które wspierają aktywność fizyczną. Jednym z nich jest "Fit AR". Pozwala on na śledzenie i ocenę codziennej aktywności fizycznej. Wykorzystuje sensory ruchu, aby monitorować aktywność fizyczną, a następnie przedstawia wyniki w postaci interaktywnych grafik i statystyk. Dzięki temu użytkownicy lepiej zrozumieją wpływ aktywności fizycznej na ich zdrowie i samopoczucie.

Innym przykładem aplikacji AR, który wspiera aktywność fizyczną, jest "Step Up AR". Aplikacja ta wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do tworzenia wirtualnych ścieżek do biegania lub chodzenia. Pokazują one jakie dystanse uczniowie pokonali i jakie osiągnęli rezultaty. Dzięki temu użytkownicy mogą śledzić swoje postępy w aktywności fizycznej i motywować się do dalszej pracy nad wyznaczonymi sobie celami.

Warto zauważyć, że aktywność fizyczna może być skutecznym narzędziem terapeutycznym dla osób z różnymi zaburzeniami, w tym ze spektrum autyzmu. Dlatego też aplikacje AR, które wspierają aktywność fizyczną, są szczególnie przydatne w szkołach, gdzie uczy się dzieci z wyjątkowymi potrzebami edukacyjnymi.

Dzięki aplikacjom AR, które wspierają aktywność fizyczną, uczniowie mogą lepiej zrozumieć wpływ aktywności fizycznej na ich zdrowie i samopoczucie. Mogą również śledzić swoje postępy i motywować się do dalszej pracy nad wyznaczonymi sobie celami. Warto jednak zauważyć, że każdy program szkolny musi zawierać szczegółowe cele edukacyjne. Oznacza to, że wykorzystanie technologii AR w zajęciach z wychowania fizycznego, powinno być uzupełnieniem tradycyjnych metod nauczania i mieć jasno określone zadanie.

Przeczytaj również: trendy w AR.

Wyzwania i przyszłość rozszerzonej rzeczywistości w szkołach

Chociaż rzeczywistość rozszerzona rewolucjonizuje edukację, wciąż istnieje kilka technicznych wyzwań i ograniczeń, którymi należy się zająć. Jednym z największych jest obciążenie sprzętowe, które może prowadzić do pogorszenia jakości zapisu i wydłużenia czasu uruchamiania aplikacji. Ponadto integracja AR z istniejącą infrastrukturą może być złożonym procesem, wymagającym znacznych inwestycji w sprzęt i oprogramowanie. Pokonanie tych wyzwań technicznych ma kluczowe znaczenie dla pomyślnego wdrożenia AR w szkołach.

Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie skutecznej integracji z istniejącym programem nauczania i metodami nauczania. Nauczyciele muszą być przeszkoleni w zakresie efektywnego korzystania z rozszerzonej rzeczywistości i mieć dostęp do odpowiednich zasobów i wsparcia. Ważne jest, aby AR nie był używany jako samodzielne narzędzie, ale raczej jako narzędzie uzupełniające tradycyjne metody nauczania. Integrując AR z istniejącymi metodami nauczania, uczniowie mogą czerpać korzyści z bardziej wciągającej i interaktywnej nauki.

Pomimo wyzwań przyszłe perspektywy i potencjał AR w edukacji są obiecujące. Ponadto AR może pomóc wypełnić lukę między koncepcjami teoretycznymi, a zastosowaniami w świecie rzeczywistym, czyniąc naukę bardziej praktyczną i przydatną. Wraz z postępem technologii potencjał AR w edukacji będzie się rozwijał. Przy odpowiednich inwestycjach i wsparciu technologicznemu, może zmienić sposób, w jaki nauczamy i uczymy się w szkole i poza nią.

Na sam koniec zachęcamy do przetestowania naszego konfiguratora 3D – zobacz, jak działa AR w praktyce i jak można ją wykorzystać m.in. w celach edukacyjnych, ale nie tylko!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Co to jest Metaverse? Wizja przyszłości, z którą mamy do czynienia już dziś
Article: Co to jest Metaverse? Wizja przyszłości, z którą mamy do czynienia już dziś

Metaverse to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat przyszłości technologii i cyfrowego świata...

Szybsza nauka i lepsze wyniki i nie tylko – poznaj zalety immersyjnych szkoleń VR
Article: Szybsza nauka i lepsze wyniki i nie tylko – poznaj zalety immersyjnych szkoleń VR

W erze, gdy efektywne i angażujące szkolenia są kluczowe dla sukcesu firmy, wiele z nich zwraca się ku nowoczesnym technologiom w poszukiwaniu rozwiązań...

Nowy wymiar e-commerce, czyli korzyści z wdrożenia 360-stopniowego podglądu produktów
Article: Nowy wymiar e-commerce, czyli korzyści z wdrożenia 360-stopniowego podglądu produktów

To potężne narzędzie do prezentacji złożonych modeli 3D w przyjazny i intuicyjny sposób. Dzięki odpowiednim mechanizmom i technikom możesz...

Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość? Koszty wdrożenia AR, które warto znać
Article: Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość? Koszty wdrożenia AR, które warto znać

Mówi się, że wszystko jest warte tyle, ile ktoś jest w stanie za to zapłacić. Jak to jednak bywa w przypadku innowacji, koszty jej tworzenia...

Rozszerzona rzeczywistość w marketingu – rewolucyjne narzędzie do pozyskiwania klientów
Article: Rozszerzona rzeczywistość w marketingu – rewolucyjne narzędzie do pozyskiwania klientów

Działania marketingowe w Internecie - to temat rzeka. Od dawna już samo zaistnienie w sieci nie znaczy dosłownie nic.

Wizualizacje 3D – nowa era prezentacji produktów
Article: Wizualizacje 3D – nowa era prezentacji produktów

Obiekty odwzorowane w wizualizacjach produktów 3D oprócz długości i szerokości posiadają głębokość. Dzięki temu można uzyskać efekt...

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.