Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Co to jest Metaverse? Wizja przyszłości, z którą mamy do czynienia już dziś

Metaverse

Metaverse to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat przyszłości technologii i cyfrowego świata. Wyobrażany jako wirtualny wszechświat czy też złączona sieć wirtualnych rzeczywistości, Metaverse otwiera przed nami obietnicę nowej ery cyfrowego doświadczenia. W tym artykule przybliżymy koncepcję Metaverse, omówimy jej potencjał, jak również zastanowimy się nad wyzwaniami, jakie niesie ze sobą ta wizja przyszłości.

Czym jest Metaverse?

Metaverse to termin, który w ostatnich latach zyskuje na popularności, zwłaszcza w branży technologicznej i gamingowej. Jest towirtualne środowisko, do którego dostęp uzyskuje się za pośrednictwem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) – nie należy mylić jej z rozszerzoną rzeczywistością! O różnicach między obiema technologiami poczytasz na naszym blogu – różnice między AR a VR.

Koncepcja rzeczywistości wirtualnej istnieje od dziesięcioleci, ale ostatnie postępy w technologii VR sprawiły, że stała się bardziej wciągająca i dostępna dla ogółu społeczeństwa. Metaverse jest światem cyfrowym, w którym ludzie mogą wchodzić w interakcje między sobą i podmiotami cyfrowymi w czasie rzeczywistym, podobnie jak ludzie wchodzą w interakcje w świecie fizycznym.

Metaverse ma kilka charakterystycznych cech, które odróżniają go od innych środowisk wirtualnych.

  • Po pierwsze jest trwały, co oznacza, że istnieje i ewoluuje nawet wtedy, gdy użytkownicy nie są obecni.
  • Po drugie jest immersyjny, co oznacza, że użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z otoczeniem i innymi użytkownikami za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości. Z tego miejsca polecamy artykuł o immersyjnych szkoleniach VR.
  • Po trzecie jest społecznościowy, co oznacza, że użytkownicy mogą wchodzić ze sobą w interakcje w czasie rzeczywistym, tworząc poczucie wspólnoty i wspólnych doświadczeń.
  • Wreszcie jest dynamiczny, co oznacza, że stale ewoluuje i zmienia się w oparciu o dane wprowadzane przez użytkowników i interakcje.

Kilka firm już zaczęło badać potencjał Metaverse. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Second Life, wirtualny świat istniejący od 2003 roku. Inne przykłady obejmują Decentraland, wirtualny świat, w którym użytkownicy mogą kupować i sprzedawać wirtualne tereny, tworzyć własne wirtualne doświadczenia. Roblox to platforma do gier, która umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie własnych gier i wirtualnych doświadczeń.

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Od koncepcji po kreację, nasze konfiguratory 3D wcielają Twoje wizje w życie z oszałamiającą dokładnością i dynamiczną interaktywnością.

Przykłady firm korzystających z Metaverse

Metaverse staje się coraz bardziej popularną platformą dla marek do promowania swoich produktów i usług. Samsung stworzył wirtualny salon wystawowy, w którym klienci mogą oglądać najnowsze produkty tej firmy i wchodzić z nimi w interakcje w symulowanym środowisku. Dzięki temu klienci doświadczają produktów Samsunga w bardziej wciągający sposób. Wirtualny salon wystawowy umożliwia zaprezentowanie swoich produktów globalnej publiczności, co może prowadzić do zwiększenia sprzedaży i świadomości marki.

Coca-Cola stworzyła wirtualne automaty vendingowe w Metaverse, umożliwiające klientom zakup wirtualnych produktów Coca-Coli. Zapewnia to nie tylko wyjątkowe i angażujące doświadczenie, ale także umożliwia Coca-Coli zbieranie cennych danych na temat preferencji i zachowań klientów. Dane te można następnie wykorzystać do tworzenia strategii marketingowych i ulepszania oferty produktów.

Nike i Adidas stworzyły wirtualne sklepy w Metaverse, umożliwiając klientom przeglądanie i kupowanie produktów w wirtualnym środowisku. Zapewnia to wyjątkowe i wciągające doświadczenie zakupowe. Wirtualne sklepy pozwalają tym markom dotrzeć do odbiorców na całym świecie i obniżyć koszty związane z fizycznymi witrynami sklepowymi. Ogólnie rzecz biorąc, Metaverse zapewnia wyjątkową i innowacyjną platformę dla marek do promowania swoich produktów i usług w sposób angażujący, wciągający i opłacalny.

Metaverse i rozrywka

Metaverse stał się popularną platformą rozrywkową. Wiele czołowych marek zaczęło wykorzystywać ją do różnych celów między innymi angażowania odbiorców w nowy i ekscytujący sposób.

Louis Vuitton organizuje wirtualne koncerty w Metaverse. Obejmują one występy znanych artystów, a uczestnicy mogą wchodzić w interakcje między sobą i wykonawcami w środowisku wirtualnym . The Walking Dead, popularny serial telewizyjny również wkroczył do Metaverse, tworząc grę w wirtualnej rzeczywistości.

Atari stworzyło wirtualny park rozrywki w Metaverse, w którym użytkownicy mogą grać w klasyczne gry Atari i doświadczać wirtualnych przejażdżek. Park zapewnia nostalgiczne wrażenia tym, którzy dorastali grając w gry Atari jednocześnie wprowadzając nową generację marki. W miarę rozwoju Metaverse możemy spodziewać się, że więcej marek będzie wykorzystywać tę platformę do łączenia się z odbiorcami w innowacyjny sposób.

Metaverse w finansach i biznesie

Metaverse staje się coraz bardziej popularny w świecie biznesu i finansów. Jednym z zastosowań Metaverse w tej dziedzinie jest wirtualna platforma transakcyjna JPMorgan. Platforma pozwala klientom na przeprowadzanie transakcji w wirtualnym świecie, co daje im większą swobodę i wygodę w dokonywaniu operacji finansowych. Dzięki temu JPMorgan oferuje swoim klientom rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby rynku.

Innym zastosowaniem Metaverse w biznesie jest wirtualna aukcja sztuki Sotheby's. Dzięki Metaverse, Sotheby's organizuje aukcje w wirtualnym świecie. Przekłada się to na jakość obsługi i liczbę klientów.

Domino's Pizza to kolejna firma, która wykorzystuje Metaverse w swoim biznesie. Wirtualny system pozwala klientom na zamawianie pizzy w wirtualnym świecie. Daje im to większą swobodę i wygodę w dokonywaniu zamówień. Dzięki temu Domino's Pizza oferuje swoim klientom innowacyjne rozwiązania.

Czytaj również: nowoczesne trendy w sprzedaży.

Sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość w Metaverse

Metaverse łączy w sobie elementy rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej (AR) oraz sztucznej inteligencji (AI). Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do stworzenia inteligentnych agentów, mogących reagować na zachowania użytkowników w Metaverse. Dzięki temu użytkownicy wchodzą w wirtualne interakcje z postaciami, które są w pełni autonomiczne.

Rzeczywistość rozszerzona pozwala na połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym, dzięki czemu użytkownicy mogą zobaczyć wirtualne elementy w rzeczywistym świecie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak działa AR w praktyce, odwiedź naszą stronę, na której pokazujemy wizualizację produktów 3D z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.

Natomiast, wirtualna rzeczywistość pozwala na pełne zanurzenie się użytkownika w wirtualnym świecie, co jest kluczowe dla doświadczenia Metaverse. Wszystkie te technologie są wykorzystywane do stworzenia jednego, spójnego świata wirtualnego, który jest w pełni interaktywny i autonomiczny.

Czytaj również: skanowanie 3d.

Potencjalne zastosowania i przyszłość Metaverse

Metaverse ma potencjał by zrewolucjonizować różne branże w tym gry, rozrywkę, edukację i opiekę zdrowotną.

  • W branży gier Metaverse zapewnia graczom w pełni immersyjne wrażenia, umożliwiając interakcję z innymi graczami i eksplorację wirtualnych światów.
  • W branży rozrywkowej Metaverse oferuje artystom i twórcom nowe możliwości zaprezentowania swojej pracy w unikalny, interaktywny sposób.
  • W edukacji Metaverse może zapewnić nową platformę dla immersyjnych doświadczeń edukacyjnych, pozwalając uczniom uczyć się w bardziej angażującym i interaktywnym środowisku.
  • W służbie zdrowia Metaverse może być wykorzystywane do telemedycyny i wirtualnych konsultacji, zapewniając dostęp do profesjonalistów zasobów medycznych niezależnie od lokalizacji.

Możliwości Metaverse są nieograniczone, a wraz z postępem technologii możemy spodziewać się jeszcze bardziej innowacyjnych zastosowań w różnych branżach.

Przyszłość Metaverse jest nadal niepewna, ale już w tej chwili ma znaczący wpływ na społeczeństwo. Ponieważ technologia stojąca za Metaverse wciąż się rozwija, możemy spodziewać się, że więcej firm i branż ją zaadoptuje. Istnieją jednak względy etyczne, które należy rozważyć, takie jak obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa, a także potencjalne problemy z uzależnieniem i izolacją społeczną.

Kilka firm już zaczęło badać potencjał Metaverse. Facebook (obecnie Meta) poczynił znaczne inwestycje w rozwój Metaverse, a dyrektor generalny Mark Zuckerberg stwierdził, że jest to kolejny strategiczny cel firmy. Metaverse oferuje firmom nową i ekscytującą okazję do nawiązania kontaktu z odbiorcami i oferowania unikalnych doświadczeń.

Podsumowując Metaverse to koncepcja cyfrowego świata, który łączy w sobie rzeczywistość wirtualną i rzeczywistość fizyczną. Jest to przestrzeń, w której ludzie mogą się poruszać, wchodzić w interakcję i tworzyć wirtualne doświadczenia. Metaverse oferuje nieograniczone możliwości w dziedzinie rozrywki, nauki, pracy i społeczności, stając się coraz bardziej powszechnym i wpływowym elementem naszej cyfrowej przyszłości.

A jeśli chcesz już dziś bliżej poznać cyfrowy świat, sprawdź nasz konfigurator 3D. Zapraszamy!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Szybsza nauka i lepsze wyniki i nie tylko – poznaj zalety immersyjnych szkoleń VR
Article: Szybsza nauka i lepsze wyniki i nie tylko – poznaj zalety immersyjnych szkoleń VR

W erze, gdy efektywne i angażujące szkolenia są kluczowe dla sukcesu firmy, wiele z nich zwraca się ku nowoczesnym technologiom w poszukiwaniu rozwiązań...

Nowy wymiar e-commerce, czyli korzyści z wdrożenia 360-stopniowego podglądu produktów
Article: Nowy wymiar e-commerce, czyli korzyści z wdrożenia 360-stopniowego podglądu produktów

To potężne narzędzie do prezentacji złożonych modeli 3D w przyjazny i intuicyjny sposób. Dzięki odpowiednim mechanizmom i technikom możesz...

Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość? Koszty wdrożenia AR, które warto znać
Article: Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość? Koszty wdrożenia AR, które warto znać

Mówi się, że wszystko jest warte tyle, ile ktoś jest w stanie za to zapłacić. Jak to jednak bywa w przypadku innowacji, koszty jej tworzenia...

Rozszerzona rzeczywistość w marketingu – rewolucyjne narzędzie do pozyskiwania klientów
Article: Rozszerzona rzeczywistość w marketingu – rewolucyjne narzędzie do pozyskiwania klientów

Działania marketingowe w Internecie - to temat rzeka. Od dawna już samo zaistnienie w sieci nie znaczy dosłownie nic.

Wizualizacje 3D – nowa era prezentacji produktów
Article: Wizualizacje 3D – nowa era prezentacji produktów

Obiekty odwzorowane w wizualizacjach produktów 3D oprócz długości i szerokości posiadają głębokość. Dzięki temu można uzyskać efekt...

AR w praktyce – poznaj zastosowania i możliwości rozszerzonej rzeczywistości
Article: AR w praktyce – poznaj zastosowania i możliwości rozszerzonej rzeczywistości

Rozszerzona rzeczywistość jest technologią pozwalającą na łączenie świata rzeczywistego z treścią tworzoną komputerowo.

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.