Rozszerzona rzeczywistość w marketingu – rewolucyjne narzędzie do pozyskiwania klientów
Technologia nieustannie przesuwa granice naszej wyobraźni, wprowadzając nowe narzędzia i możliwości. Jednym z najbardziej fascynujących i rewolucyjnych osiągnięć ostatnich lat jest rozwój rozszerzonej rzeczywistości (AR). Nie jest to jedynie technologiczna nowinka – AR zmienia oblicze marketingu, oferując firmom i markom nowe sposoby na angażowanie i zachwycanie klientów. W świecie, gdzie granice między wirtualnym a rzeczywistym zaczynają się zacierać, rozszerzona rzeczywistość otwiera przed marketerami drzwi do nieskończonych możliwości tworzenia niezapomnianych doświadczeń dla konsumentów.
Jak przyciągnąć uwagę?
Działania marketingowe w Internecie - to temat rzeka. Od dawna już samo zaistnienie w sieci nie znaczy dosłownie nic. Twórcy stron internetowych – wizytówek i prezentacji firm i sklepów mają do spełnienia niełatwe zadania. Po pierwsze jest to widoczność i pozycja w wyszukiwaniu witryny, po drugie jej atrakcyjność dla odbiorcy.
Z dostępem do sieci spędzamy obecnie około 1/3 (!) życia. Pomijając socjologiczny wymiar tego zjawiska jest to ogromny "kawałek tortu" dla specjalistów od marketingu. Szukając prostego produktu – na przykład butów sportowych czy krzesła do kuchni potencjalny klient przegląda zazwyczaj kilkanaście witryn. Ile czasu spędza na stronie można sprawdzić za pomocą szeregu narzędzi typu Google Analytics. Jednak najistotniejszym jest jak ten czas przedłużyć?
Stosunkowo nowym narzędziem jest technologia rozszerzonej rzeczywistości. Obrazy 3D, akcje, możliwość interakcji zastępuje skutecznie tradycyjne grafiki stając się nowym, nieporównywalnie mocniejszym środkiem przekazu.
Doskonałym przykładem takiego działania była kampania Burger Kinga. Wykorzystując swoją specjalność – grillowanie na ogniu popularna sieć stworzyła aplikację, która po skierowaniu aparatu smartfona na baner reklamowy konkurencji spalała go w „ogniu piekielnym”. Ta funkcja zwiększyła liczbę pobrań aplikacji Burger Kinga o 1,5 miliona! Z tego miejsca zachęcamy do przeczytania wpisu o tym, jak zwiększyć sprzedaż dzięki AR.
Przykład idzie z góry
Ekspansję rozszerzonej rzeczywistości w marketingu przyspieszyła pandemia Covid-19. Brak możliwości oglądania produktów w sklepach stacjonarnych, a także więcej czasu spędzanego przed monitorem lub ekranem smartfona zostały natychmiast wykorzystane przez gigantów handlowych. Castorama wprowadziła wówczas "przymierzalnię" swoich produktów na Instagramie docierając za pomocą sponsorowanych filtrów do rzeszy odbiorców. Jeszcze dalej posunęła się kolejna sieć – Carrefour tworząc rok później katalog immersyjny, w którym znalazło się 100% oferowanych prezentów świątecznych, a Dior umożliwił "przymierzanie" makijażu. Jak widać, wizualizacja 3D produktów to coś, czego od dawna potrzebowaliśmy, bowiem powyższe kroki okazały się strzałem w dziesiątkę.
Jak działa "zanurzenie" czyli immersja ?
Technologia rozszerzonej rzeczywistości to znacznie więcej niż wirtualne przymierzalnie i konfigurowanie produktów. Ciekawym zastosowaniem są gry i ankiety, które wciągają odbiorcę w akcję z rozbudowaną scenografią, łącząc poznawanie produktów z doskonałą zabawą, a nawet możliwością wygrania gadżetów bądź rabatów. Odniesienia do rozszerzonej rzeczywistości mogą także znaleźć się w tradycyjnych katalogach lub opakowaniach. Skanując kod QR potencjalny nabywca może zapoznać się z różnymi wersjami produktu lub przenieść go w określone otoczenie.
Wielka trójka medialna
Facebook, YouTube oraz Instagram – to media, które w tej kolejności docierają do największej grupy Polaków. W zależności od docelowej grupy, jej wieku i preferencji rozszerzona rzeczywistość umiejętnie zastosowana może przynieść wręcz geometryczny wzrost liczby odbiorców. Młodsi preferują gry, zabawy połączone z ulubioną muzyką i wirtualny świat zbliżony do gier komputerowych. Starsi postawią na jakość i możliwość samodzielnego wyselekcjonowania potrzebnych informacji.
Filtry AR pozwalające na tworzenie unikalnych treści z własnym udziałem na Instagramie i udostępnianie ich znajomym to istna reakcja łańcuchowa, która staje się niezbędna w budowie nowej marki lub we wzmocnieniu istniejącej. Dziś wykorzystując natywne oprogramowanie naszych smartfonów nie musimy pobierać dodatkowych aplikacji aby aktywnie wykorzystać możliwości rozszerzonej rzeczywistości.
Na sam koniec zachęcam do przetestowania naszego konfiguratora 3D, który wprowadzi Cię w świat AR i pomoże przenieść swój produkt do Internetu.
Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!
Krzysztof Basista
COO
Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.
Skontaktuj się z nami
Powiązane posty
Obiekty odwzorowane w wizualizacjach produktów 3D oprócz długości i szerokości posiadają głębokość. Dzięki temu można uzyskać efekt...
Rozszerzona rzeczywistość jest technologią pozwalającą na łączenie świata rzeczywistego z treścią tworzoną komputerowo.
Jak mawiają twórcy rozszerzonej rzeczywistości „ludzie dzielą się na tych, którzy korzystają z rozszerzonej rzeczywistości i na tych...
Rzeczywistość rozszerzona staje się coraz bardziej popularna. Szacuje się, że w 2022 roku, jedynie na swoich telefonach 1,1 mld osób...
Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja.
Chociaż rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna są podobne, to między tymi dwiema technologiami istnieją...