Sposoby na wykorzystanie AR w zakładach przemysłowych – długoterminowa inwestycja w produkcji
Rozszerzona rzeczywistość (AR) już dawno przestała być tylko elementem gier i aplikacji mobilnych. Dziś ta innowacyjna technologia zyskuje coraz więcej zwolenników w przemyśle produkcyjnym, przekształcając sposób, w jaki zarządzamy, obsługujemy i rozwijamy procesy produkcyjne. Czy jesteś ciekawy, jak AR może przekształcić tradycyjne fabryki w nowoczesne centra produkcji, które wykorzystują najnowsze technologie do osiągania lepszych wyników? W takim razie zagłęb się w dalszą część artykułu. Zapraszamy!
Ewolucja pracy w fabrykach
Automatyzacja zmienia oblicze nowej gospodarki, zwłaszcza w takich branżach jak produkcja. Jeszcze kilka lat temu myślenie o wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej w procesie produkcyjnym było nie tylko mrzonką, ale także wywołałoby śmiech na każdej szanującej się konwencji biznesowej.
Jednak nasze nastawienie zmieniło się wraz z możliwościami tego, co AR może przynieść tej branży, czyli zwiększenie wydajności produktupoprzez skrócenie czasu produkcji, szybkie identyfikowanie problemów i utrzymanie wszystkich podstawowych usług i procesów z produktem powiązanych. Niektórzy eksperci przewidują przyszłość, w której automatyzacja przejmie wiele ludzkich zadań, w wyniku czego powstaną nowe miejsca pracy oraz branże, a jednocześnie większość zawodów zostanie wyeliminowanych. Tak czy inaczej, technologia AR jest dużym usprawnieniem w branży produkcyjnej i nie można jej dłużej ignorować.
To również może Cię zainteresować: korzyści z wdrożenia AR w e-commerce.
Jak działa rozszerzona rzeczywistość?
Rzeczywistość rozszerzona działa poprzez wykorzystanie kamery w urządzeniu takim jak smartfon do przechwytywania materiału na żywo, zanim zostanie on wyświetlony z elementami 3D nałożonymi na ekran. Dlatego też pozwala ona, aby część widzialnego środowiska stała się cyfrowa a w niektórych przypadkach interaktywna. W przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej nie wymaga zestawu słuchawkowego ani nie zajmuje całego pola widzenia użytkownika. Do wykonywania ruchów na ekranie nie są potrzebne specjalne kontrolery. Tylko niektóre elementy i środowiska są wizualizowane cyfrowo, więc jest to kompromis pomiędzy widzeniem świata w pełni fizycznego lub w pełni cyfrowego. Na stronie seemymodel.com możesz zobaczyć, jak w praktyce wygląda wizualizacja 3D produktów w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość.
Chcesz wiedzieć więcej? W takim razie zobacz wpis o tym, czym jest rozszerzona rzeczywistość – zapraszamy!
Korzyści wynikające z zastosowania AR w fabrykach
Produkcja może być konkurencyjną branżą. Aby stać się bardziej konkurencyjnym, wiele firm produkcyjnych podjęło krok w kierunku wdrożenia transformacji cyfrowej w swoich procesach produkcyjnych, co ma pozytywny wpływ na istotę wielu operacji. Jednym z podstawowych elementów jest technologia AR, która szybko staje się jedną z najbardziej przełomowych strategii transformacji cyfrowej. Oto korzyści wynikające z wykorzystania AR w fabrykach:
Obniżenie Kosztów i Zmniejszenie Ryzyka - używajcie aplikacji AR, aby zastąpić funkcje lub pracę ludzi lub sprzętu, przyczyniając się tym do utrzymania niskich kosztów produkcji i zapobiegając niebezpiecznym warunkom pracy.
Zwiększenie zaangażowania pracowników - aplikacje AR wnoszą wiele nowości do miejsca pracy i zapewniają unikalne doświadczenie, więc mogą bardzo dobrze sprawdzić się, jeśli chodzi o zwiększenie zaangażowania pracowników i produktywności.
Realistyczne symulacje - dobre aplikacje AR umożliwiają prawidłowy pomiar odległości i skali, rozpoznawanie powierzchni i wiele więcej. Dzięki temu mogą wizualizować elementy cyfrowe, które są realistyczne pod względem skali, funkcji i wielu innych czynników.
Błyskawiczne rozpoznawanie obiektów - aplikacje AR wykorzystują zaawansowane oprogramowanie śledzące, by móc skanować ustawienia i obiekty, wychwytując szczegóły, których zwykli pracownicy nie są w stanie zobaczyć.
Zdalna produktywność - AR pozwala pracować i wykonywać zadania praktycznie w dowolnym miejscu, tworząc cyfrowe struktury bezpośrednio na ekranie użytkownika.
Podsumowanie
Choć rzeczywistość rozszerzona nie jest jeszcze tak rozpowszechniona, jak wynikałoby to z jej potencjału, jednakże jej popularność z pewnością znacznie wzrośnie z czasem. Wraz z rozwojem elektroniki noszonej (wearables) i inteligentnych urządzeń przeznaczonych dla przedsiębiorstw, aplikacje AR dla przemysłu staną się bardziej dostępne, a dzięki korzyściom, które zapewniają, takim jak niższe koszty, zwiększona produktywność i zmniejszony czas przestoju, więcej firm będzie musiało przejść z tradycyjnych metod produkcji na najnowocześniejszą technologię AR.
Zobacz również: jak zwiększyć sprzedaż dzięki rozszerzonej rzeczywistości?
Jesteś zainteresowany wypróbowaniem rozszerzonej rzeczywistości w swoim biznesie? W takim razie wypróbuj nasz konfigurator 3D już dziś. Zapraszamy!
Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!
Krzysztof Basista
COO
Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.
Skontaktuj się z nami
Powiązane posty
Chociaż rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna są podobne, to między tymi dwiema technologiami istnieją...
Skanowanie 3D to proces wykorzystywany do stworzenia cyfrowego modelu obiektu. Proces ten polega na wykorzystaniu skanera 3D.
Zapewne nie raz słyszeliście już o rzeczywistości rozszerzonej, ale czym ona tak naprawdę jest i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszych czasach?
Konsumpcjonizm wciąż ma się dobrze w dzisiejszym świecie. Jednak w natłoku bodźców, które bombardują nas każdego dnia...
Być może wiecie już o wielu możliwych sposobach wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie i rozrywce...
Bądźmy szczerzy. Technologia może być zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem dla biznesu...