Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości (AR) na smartfonie lub Androidzie

Smartfon z działającym AR

Nie tak dawno temu rozszerzona rzeczywistość była tematem science fiction, fascynującym, ale odległym. Dzisiaj jest ona na wyciągnięcie ręki, dosłownie. Nasze smartfony, zarówno te działające na systemie Android, jak i inne, stają się magicznymi oknami na wzbogacony świat, w którym cyfrowe elementy mieszają się z rzeczywistością. Wyobraź sobie, że patrzysz przez ekran telefonu, a przedmioty w Twoim otoczeniu nagle ożywają, dostarczając dodatkowych informacji, animacji czy interaktywnych doświadczeń. Brzmi niesamowicie? To już możliwe dzięki AR! Ale jak korzystać z tej technologii? O tym w dzisiejszym wpisie!

O czym warto pamiętać?

Uruchomienie i korzystanie z rzeczywistości rozszerzonej (AR) na smartfonie lub urządzeniu z systemem Android może otworzyć świat interaktywnych i wciągających doświadczeń. Zanim jednak zanurzysz się w świat AR, ważne jest, aby upewnić się, że Twoje urządzenie jest kompatybilne z technologią AR. Różne urządzenia mogą mieć różne poziomy kompatybilności, dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy Twoje urządzenie spełnia niezbędne wymagania dotyczące funkcjonalności AR.

Po potwierdzeniu, że Twoje urządzenie jest zgodne z AR, następnym krokiem jest upewnienie się, że system operacyjny i oprogramowanie AR są aktualne. Aktualizowanie systemu operacyjnego i ARCore/ARKit ma kluczowe znaczenie dla optymalnej wydajności AR. Urządzenia z Androidem zazwyczaj otrzymują aktualizacje systemu od producenta lub Google, dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji w ustawieniach urządzenia.

Po aktualizacji możesz przystąpić do instalacji aplikacji AR na smartfonie lub urządzeniu z systemem Android. Aplikacje AR można pobrać z platform takich jak Google Play Store czy App Store dla iPhone'ów i iPadów. Te aplikacje zapewniają różne doświadczenia AR, od gier i rozrywki po aplikacje edukacyjne i praktyczne. Po zainstalowaniu możesz uruchomić aplikację AR i rozpocząć eksplorację świata rozszerzonej rzeczywistości za pomocą aparatu urządzenia – niezależnie od tego, czy chodzi o interakcję z wirtualnymi obiektami, eksplorację wirtualnych środowisk, czy angażowanie się w działania oparte na AR.

Obecnie istnieją również rozwiązania, które nie wymagają instalowania żadnych aplikacji do korzystania z funkcji rozszerzonej rzeczywistości . Dzięki platformom – magazynom AR, takim jak See My Model wystarczy, że klikniesz w przesłany do Ciebie link, zeskanujesz kod QR lub nakierujesz aparat telefonu na wybrane logo/rysunek a efekty AR uruchomią się automatycznie na Twoim telefonie. W taki sposób działają np. opakowania immersyjne czy logo.

Czytaj również: podstawy AR.

Rozszerzona rzeczywistość dla każdego

By korzystać z AR, potrzebujemy jedynie urządzenia mobilnego oraz wsparcia aplikacji AR. Należy wpisać „AR” lub „rzeczywistość rozszerzona” w Play Store lub App Store. Niektóre ze znalezionych aplikacji mogą wchodzić w interakcje z wirtualnymi obiektami, co otwiera zupełnie nowe możliwości rozrywki i eksploracji.

Interakcja z obiektami wirtualnymi jest jednym z najciekawszych sposobów korzystania z funkcji AR na smartfonie. Dzięki dostępnym aplikacjom AR można na przykład stworzyć wirtualne zwierzęta, które będą działać w środowisku naturalnym, lub dodać wirtualne meble w pomieszczeniu przed zakupem, aby zobaczyć, jak będą się prezentowały. Jednym ruchem palca możesz je przesuwać w dowolnym kierunku, zmniejszać oraz powiększać. See My Model wprowadził również aplikacje AR, które umożliwiają wirtualne przymierzanie urządzeń i akcesoriów, a także ich konfigurację przez klienta w określonym przez producenta zakresie. Zdecydowanie ułatwia to zakupy online i minimalizuje ryzyko kosztownych zwrotów. Możliwości interakcji z wirtualnymi obiektami są praktyczne i stale rozwijają się wraz z postępem technologii AR.

Zobacz już dziś nasz konfigurator 3D.

AR może być również używany do nawigacji. W aplikacji Google Maps istnieje funkcja AR, która pozwala na wyświetlanie wskazówek nawigacyjnych, na rzeczywistym obrazie z kamery urządzenia. Włącz tryb AR w aplikacji i skieruj kamerę na otoczenie, aby zobaczyć wirtualne parametry nawigacyjne. Aby korzystać z funkcji AR w Google Maps, należy zastosować nową wersję Google Play Services for AR. Dzięki temu można połączyć się z zaawansowanym potencjałem funkcji AR na smartfonie lub urządzeniu z systemem Android.

Wskazówki i porady dotyczące ulepszania wrażeń AR

Aby móc korzystać z rozszerzonej rzeczywistości (AR) na smartfonie, istnieje kilka opcji, które mogą pomóc w ulepszeniu tych doświadczeń.

Po pierwsze, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia jest kluczowe dla uzyskania jak najlepszych efektów AR. W przypadku zbyt mocnego światła lub zbyt słabego oświetlenia smartfon może mieć trudności z wykryciem obiektów i renderowaniem ich w rzeczywistości. Dlatego warto korzystać z AR w dobrze oświetlonych pomieszczeniach lub na zewnątrz.

Podczas korzystania z funkcji AR, należy pamiętać o optymalizacji funkcji. Jest ona szczególnie pomocna, aby umożliwić korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości przez dłuższy czas. Aplikacje AR często wymagają dużo energii, co może skrócić czas działania telefonu.

Czytaj również: AR – hit czy kit?

Podsumowanie

Podsumowując, włączenie i korzystanie z rzeczywistości rozszerzonej (AR) na smartfonie lub urządzeniu z systemem Android czasem wymaga wykonania kilku prostych czynności w celu zapewnienia kompatybilności i funkcjonalności. Jednak większość nowych smartfonów i urządzeń z Androidem obsługuje AR od razu po wyjęciu z pudełka, ale zawsze dobrze jest to zweryfikować. Regularne aktualizowanie oprogramowania systemowego i ARCore/ARKit zapewnia dostęp do najnowszych funkcji AR i ulepszeń. Dzięki zadbaniu o drobne szczegóły możesz cieszyć się fantastycznymi i wciągającymi efektami rozszerzonej rzeczywistości.

Na koniec zachęcam do odwiedzin naszej strony, na której możesz wizualizować produkty 3D i dostosować je do swoich potrzeb. Zapraszam!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Konfigurator 3D, po co i dla kogo?Article: Konfigurator 3D, po co i dla kogo?

Konfiguratory 3D AR, łączące technologię rozszerzonej rzeczywistości z modelowaniem 3D, stają się coraz popularniejsze w różnych branżach, od meblarstwa po motoryzację.

Planowanie kampanii marketingowych ARArticle: Planowanie kampanii marketingowych AR

Rozszerzona rzeczywistość (AR) stała się potężnym narzędziem w rękach marketerów, umożliwiając tworzenie niezapomnianych, interaktywnych doświadczeń dla klientów.

Rozszerzona rzeczywistość w turystyceArticle: Rozszerzona rzeczywistość w turystyce

Rozszerzona rzeczywistość (AR) nie jest już jedynie domeną gier i rozrywki – teraz coraz silniej zaznacza swoją obecność również w turystyce...

Rozszerzona rzeczywistość w grachArticle: Rozszerzona rzeczywistość w grach

Czy zastanawiałeś się, jak by to było, gdyby granice między wirtualnym światem gier a rzeczywistością zaczęły się zacierać? W ostatnich latach...

Rozszerzona rzeczywistość w edukacjiArticle: Rozszerzona rzeczywistość w edukacji

Rozszerzona rzeczywistość (AR) coraz śmielej wkracza do klasy, oferując nowe, interaktywne metody nauczania. Przekształca bierną...

Co to jest Metaverse?Article: Co to jest Metaverse?

Metaverse to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat przyszłości technologii i cyfrowego świata...

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.