Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Odkryj świat na nowo z technologią: jak AR zmienia doświadczenia turystyczne?

Odkryj świat na nowo z technologią: jak AR zmienia doświadczenia turystyczne?

Rozszerzona rzeczywistość (AR) nie jest już jedynie domeną gier i rozrywki – teraz coraz silniej zaznacza swoją obecność również w turystyce. Dzięki AR podróże stają się jeszcze bardziej interaktywne, angażujące i edukacyjne. W tym artykule omówimy, jak rozszerzona rzeczywistość ulepsza doświadczenia turystyczne i jakie możliwości otwiera przed branżą turystyczną.

Wprowadzenie do rzeczywistości rozszerzonej w turystyce

Rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologia, która szybko zyskuje popularność również w turystyce. Pomaga ona podróżującym odkrywać otaczający ich świat we wciągający sposób, umożliwiając poznawanie docelowych miejsc w zupełnie nowy sposób. Augmented Reality to system, który łączy świat rzeczywisty z wirtualnym, zapewniając użytkownikom unikalne doświadczenie.

Technologia AR działa poprzez nakładanie cyfrowych informacji, obrazów i grafiki na rzeczywisty świat. W rezultacie AR ma potencjał, by zrewolucjonizować branżę turystyczną, zapewniając turystom udoskonalone i spersonalizowane wrażenia, których nigdy nie zapomną. Użytkownik za pomocą smartphona lub okularów (gogle AR) może poznać informacje historyczne nakładane na istniejącą panoramę, rekomendacje restauracji lub uruchomi nawigację w istniejącym otoczeniu. Ta technologia pozwala turystom w zupełnie nowy sposób poznawać odwiedzane miejsca. Ponadto zaobserwowano już, że AR przynosi korzyści w kilku kluczowych obszarach branży turystycznej, takich jak handel i szkolenia.

Jakie są korzyści wprowadzenia AR w branżę turystyczną?

Korzyści płynące z rozszerzonej rzeczywistości dla turystów są znaczące. Technologia AR pomaga turystom lepiej zrozumieć i docenić historię, kulturę i architekturę miejsca, dostarczając im odpowiednich informacji w czasie rzeczywistym. AR może również pomóc turystom w łatwiejszej nawigacji w nieznanych miejscach, dostarczając wskazówki, tłumaczenia i inne przydatne informacje.

Ponadto AR pomaga turystom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących tego, gdzie zjeść, co zobaczyć i co robić, wykorzystując spersonalizowane rekomendacje oparte na ich zainteresowaniach i preferencjach. AR ma potencjał, aby poprawić wrażenia zarówno turystów jak i firm, dostarczając wyjątkowe i spersonalizowane informacje.

Zobacz również, jakie są zalety wdrożenia AR w przemyśle produkcyjnym.

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Kształtuj swoją wizję dzięki naszym konfiguratorom 3D!

Od koncepcji po kreację, nasze konfiguratory 3D wcielają Twoje wizje w życie z oszałamiającą dokładnością i dynamiczną interaktywnością.

Przykłady rozszerzonej rzeczywistości w turystyce

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) rewolucjonizuje sposób, w jaki doświadczamy podróży i turystyki. Aplikacje AR pomagają podróżnym poznać miejsca, zabytki i atrakcje w najbardziej efektywny możliwy sposób. Dostępnych jest wiele aplikacji AR na urządzenia z systemem Android i iOS, które wzbogacają doświadczenia turystyczne. W tym artykule przyjrzymy się kilku przykładom wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej w dzisiejszej turystyce.

Czytaj również: różnice między AR a VR.

Wycieczki po mieście

Jednym z najpopularniejszych zastosowań rzeczywistości rozszerzonej w turystyce są wycieczki po mieście. Aplikacje AR zapewniają odwiedzającym wirtualne przewodniki, podkreślając interesujące miejsca i dostarczając informacji historycznych o każdej lokalizacji. Na przykład aplikacja AR City pozwala użytkownikom odkrywać miasta takie jak Londyn, Paryż i Nowy Jork. Użytkownicy mogą skierować swój telefon na budynek lub punkt orientacyjny, a aplikacja dostarczy informacji o historii i znaczeniu tego miejsca. Dzięki temu wycieczki po mieście są bardziej wciągające i pouczające, umożliwiając odwiedzającym poznanie historii i kultury miasta w zabawny i interaktywny sposób.

Zwiedzanie historycznych miejsc

Rzeczywistość rozszerzona jest również wykorzystywana do zwiększenia wrażeń podczas zwiedzania miejsc historycznych i muzeów. Technologia AR ożywia eksponaty, gwarantując odwiedzającym fantastyczne wrażenia. Na przykład aplikacja „Wonder 360” Smithsonian American Art Museum wykorzystuje AR, umożliwiając odwiedzającym odkrywanie kolekcji muzeum w nowy i ekscytujący sposób. Użytkownicy mogą skierować swój telefon na obraz lub rzeźbę, a aplikacja dostarczy dodatkowych informacji o dziele i artyście, który je tworzył. Podobnie aplikacja AR „Unseen Tours” służy do wycieczek w rozszerzonej rzeczywistości po londyńskiej dzielnicy East End, podkreślając bogatą historię i kulturę tego obszaru.

Mapy

Mapy w rozszerzonej rzeczywistości stanowią innowacyjne narzędzie. Jedną z popularnych aplikacji wykorzystujących mapy w rozszerzonej rzeczywistości dla turystów jest "Google Maps AR". Ta aplikacja pozwala użytkownikom na korzystanie z funkcji AR, aby uzyskać wskazówki nawigacyjne w czasie rzeczywistym. Na przykład, podczas spaceru po nieznanym mieście, użytkownik kieruje swoją kamerę na ulicę, a aplikacja wyświetli nakładane na obraz informacje o punktach orientacyjnych, sklepach czy restauracjach. Dzięki temu podróżujący mogą łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu.

Przyszłość rozszerzonej rzeczywistości w turystyce

Dzięki rozwojowi webAR oraz dedykowanym aplikacjom AR, użytkownicy lepiej zrozumieją i doceniają miejsca, które odwiedzają.

Technologia AR jest już wykorzystywana w kilku kluczowych obszarach branży turystycznej, w tym w wirtualnych wycieczkach po muzeach i miejscach historycznych, w interaktywnych przewodnikach turystycznych i usługach lokalizacyjnych dostarczających informacji o pobliskich atrakcjach. Wraz z ciągłym rozwojem technologii AR jej potencjał wzrostu i innowacji w branży turystycznej jest ogromny.

Rzeczywistość rozszerzona może zostać zintegrowana z innymi technologiami, aby zapewnić podróżującym szybkie i łatwe dostarczenie potrzebnych informacji oraz fantastycznej zabawy.

Na przykład Luwr w Paryżu posiada interaktywną wycieczkę, która wykorzystuje technologię AR, aby przedstawić w sposób ciekawy i wciągający swoje zbiory. AR można również łączyć z rzeczywistością wirtualną (VR), tworząc doświadczenie rzeczywistości mieszanej, w której podróżni eksplorują środowiska wirtualne nałożone na świat rzeczywisty. Wraz z ciągłym rozwojem technologii AR możliwości jej integracji z innymi technologiami jest nieograniczona.

W miarę jak technologia AR staje się coraz bardziej powszechna i przystępna cenowo, rozpowszechnienie jej na nowe obszary wydaje się kwestią czasu.

Zainteresował Cię dzisiejszy artykuł? W takim razie zachęcamy do jeszcze lepszego poznania technologii AR i odwiedzin strony seemymodel.com, na której możesz przetestować konfigurator 3D i zobaczyć, jak wygląda wizualizacja 3D produktów za pomocą rozszerzonej rzeczywistości, którą już dziś możesz wdrożyć w swoim biznesie. Zapraszamy!

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Jak gry wykorzystują AR dla lepszych doznań?
Article: Jak gry wykorzystują AR dla lepszych doznań?

Czy zastanawiałeś się, jak by to było, gdyby granice między wirtualnym światem gier a rzeczywistością zaczęły się zacierać? W ostatnich latach...

Zalety wykorzystania AR w edukacji. Innowacyjność w nauczaniu
Article: Zalety wykorzystania AR w edukacji. Innowacyjność w nauczaniu

Rozszerzona rzeczywistość (AR) coraz śmielej wkracza do klasy, oferując nowe, interaktywne metody nauczania. Przekształca bierną...

Co to jest Metaverse? Wizja przyszłości, z którą mamy do czynienia już dziś
Article: Co to jest Metaverse? Wizja przyszłości, z którą mamy do czynienia już dziś

Metaverse to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat przyszłości technologii i cyfrowego świata...

Szybsza nauka i lepsze wyniki i nie tylko – poznaj zalety immersyjnych szkoleń VR
Article: Szybsza nauka i lepsze wyniki i nie tylko – poznaj zalety immersyjnych szkoleń VR

W erze, gdy efektywne i angażujące szkolenia są kluczowe dla sukcesu firmy, wiele z nich zwraca się ku nowoczesnym technologiom w poszukiwaniu rozwiązań...

Nowy wymiar e-commerce, czyli korzyści z wdrożenia 360-stopniowego podglądu produktów
Article: Nowy wymiar e-commerce, czyli korzyści z wdrożenia 360-stopniowego podglądu produktów

To potężne narzędzie do prezentacji złożonych modeli 3D w przyjazny i intuicyjny sposób. Dzięki odpowiednim mechanizmom i technikom możesz...

Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość? Koszty wdrożenia AR, które warto znać
Article: Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość? Koszty wdrożenia AR, które warto znać

Mówi się, że wszystko jest warte tyle, ile ktoś jest w stanie za to zapłacić. Jak to jednak bywa w przypadku innowacji, koszty jej tworzenia...

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.