Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Rozszerzona rzeczywistość w grach

Rozszerzona rzeczywistość w grach

Czy zastanawiałeś się, jak by to było, gdyby granice między wirtualnym światem gier a rzeczywistością zaczęły się zacierać? W ostatnich latach te fantazje stają się coraz bardziej realne, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Wprowadzenie do rzeczywistości rozszerzonej w grach

Technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwala na swobodę poruszania się w przestrzeni trójwymiarowej i znalazła zastosowanie w różnych gałęziach rozrywki, również w grach.

Historia AR w grach sięga początku lat 90., kiedy to Louis Rosenberg stworzył pierwszą grę AR „Virtual Fixtures”. Od tego czasu postęp technologiczny umożliwił programistom tworzenie bardziej wyrafinowanych gier AR, które zapewniają wciągające i realistyczne doznania. Technologia rozszerzonej rzeczywistości ewoluowała do zaawansowanych systemów, wykorzystujących algorytmy widzenia komputerowego i uczenia maszynowego do śledzenia obiektów w świecie rzeczywistym. Otworzyło to przed twórcami gier nowe możliwości tworzenia złożonych i angażujących projektów.

Czytaj również: rozszerzona rzeczywistość: hit czy kit?

Przykłady AR w grach

Gry wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość to jedne z najnowszych i najbardziej innowacyjnych gier dostępnych na rynku. Dzięki AR gracze mogą wchodzić w interakcje z wirtualnymi obiektami, które są osadzone w rzeczywistym świecie. Przykładami popularnych gier AR w sieciach społecznościowych są:

  • Pokemon Go– gra, która zyskała ogromną popularność na całym świecie. Gracze mogą łapać wirtualne postaci Pokemonów, które pojawiają się w ich rzeczywistym środowisku.
  • Ingress– gra, w której gracze walczą o kontrolę nad punktami strategicznymi w rzeczywistym świecie, korzystając z rozszerzonej rzeczywistości.
  • Jurassic World Alive– gra umożliwiająca graczom łapanie wirtualnych dinozaurów, które pojawiają się w ich rzeczywistym środowisku.
  • Harry Potter: Wizards Unite – gra, w której gracze mogą wchodzić w interakcje z postaciami z uniwersum Harry'ego Pottera, korzystając z rozszerzonej rzeczywistości.

Oprócz gier społecznościowych AR jest wykorzystywana w wielu innych dziedzinach, takich jak edukacja, reklama, medycyna, architektura i wiele innych. Przykładem aplikacji AR spoza świata gier jest Ikea Place – aplikacja umożliwiająca wirtualne umieszczanie mebli w rzeczywistych pomieszczeniach (zobacz, jak wygląda wizualizacja 3D produktów na naszej stronie).

Zresztą, na naszym blogu pojawiło się kilka artykułów na ten temat, gdzie m.in. opisywaliśmy AR w marketingu czy wdrożenie rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce.

Jak to się będzie rozwijać?

Rozszerzona rzeczywistość to technologia, która stale się rozwija. W grach wideo również i będzie miała coraz większe znaczenie w tej branży. Wraz z postępującym rozwojem AR, twórcy gier będą wykorzystywać tę technologię w bardziej zaawansowany sposób, co pozwoli na jeszcze bardziej immersyjne doświadczenia.

Oprócz tego AR może być wykorzystywana w reklamie gier wideo, aby zwiększyć ich widoczność i atrakcyjność. Przykładem jest kampania reklamowa Pepsi Max "Unbelievable", która wykorzystywała AR do stworzenia interaktywnego doświadczenia z udziałem znanych sportowców. W przyszłości można spodziewać się, że AR będzie wykorzystywana w grach w jeszcze bardziej zaawansowany sposób, na przykład poprzez wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości do generowania wirtualnych światów z interaktywnymi postaciami. Avatary będą reagować na ruchy graczy i naśladować ich zachowania w rzeczywistym świecie.

Czytaj również: ile kosztuje AR?

Korzyści z rozszerzonej rzeczywistości w grach

Rzeczywistość rozszerzona zrewolucjonizowała branżę gier, zapewniając graczom szereg korzyści, które poprawiają wrażenia i silnie oddziałują na zmysły.

  • Gry z rozszerzoną rzeczywistością poprawiają również aktywność fizyczną wśród graczy. Przykładem jest, chociażby „Pokémon Go”, która zachęciła graczy do wychodzenia z domów i eksplorowania otoczenia w poszukiwaniu wirtualnych stworzeń.
  • Kolejną zaletą rzeczywistości rozszerzonej w grach jest zwiększona interakcja społeczna. Gry takie jak „Pokémon Go” zbliżyły ludzi, tworząc poczucie wspólnoty wśród graczy, którzy mają wspólne zainteresowania. Gry z rozszerzoną rzeczywistością zapewniają graczom możliwość interakcji w czasie rzeczywistym, promując socjalizację i komunikację. Ten społeczny aspekt gier wykorzystujących AR dodaje nowy wymiar do gier wideo.

Gry AR od samego początku przyciągały uwagę graczy, którzy odkrywali nowe możliwości interakcji ze światem dzięki tej technologii. Jednym z powodów, dla których AR jest uważana za przyszłość, jest jej zdolność do stworzenia immersyjnych i unikalnych doświadczeń(czytaj na blogu: immersyjne szkolenia VR ). AR pozwala na wchodzenie w interakcje z wirtualnymi obiektami, które są osadzone w rzeczywistym świecie, co zwiększa zaangażowanie i emocje graczy. AR stanowi rewolucyjne narzędzie dla biznesu, na przykład w reklamie i marketingu, gdzie zwiększa widoczność produktu i zainteresowanie klientów. W związku z tym odgrywa coraz większą rolę w różnych dziedzinach naszego życia, a rozwój tej technologii będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Brzmi interesująco? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z naszym konfiguratorem 3D i stworzenia wirtualnych produktów, które będzie można „osadzić” w rzeczywistym świecie.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Rozszerzona rzeczywistość w edukacjiArticle: Rozszerzona rzeczywistość w edukacji

Rozszerzona rzeczywistość (AR) coraz śmielej wkracza do klasy, oferując nowe, interaktywne metody nauczania. Przekształca bierną...

Co to jest Metaverse?Article: Co to jest Metaverse?

Metaverse to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat przyszłości technologii i cyfrowego świata...

Immersyjne szkolenia VRArticle: Immersyjne szkolenia VR

W erze, gdy efektywne i angażujące szkolenia są kluczowe dla sukcesu firmy, wiele z nich zwraca się ku nowoczesnym technologiom w poszukiwaniu rozwiązań...

Podgląd 360 stopniArticle: Podgląd 360 stopni

To potężne narzędzie do prezentacji złożonych modeli 3D w przyjazny i intuicyjny sposób. Dzięki odpowiednim mechanizmom i technikom możesz...

Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistośćArticle: Ile kosztuje rozszerzona rzeczywistość

Mówi się, że wszystko jest warte tyle, ile ktoś jest w stanie za to zapłacić. Jak to jednak bywa w przypadku innowacji, koszty jej tworzenia...

Rozszerzona rzeczywistość w marketinguArticle: Rozszerzona rzeczywistość w marketingu

Działania marketingowe w Internecie - to temat rzeka. Od dawna już samo zaistnienie w sieci nie znaczy dosłownie nic.

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.