Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Nowoczesne kreowanie wizji – postaw na AR w kampaniach marketingowych

Nowoczesne kreowanie wizji – postaw na AR w kampaniach marketingowych

Rozszerzona rzeczywistość (AR) stała się potężnym narzędziem w rękach marketerów, umożliwiając tworzenie niezapomnianych, interaktywnych doświadczeń dla klientów. Planowanie kampanii marketingowych z wykorzystaniem AR otwiera drzwi do niezwykłej personalizacji i zaangażowania. W tym artykule zbadamy, jak wykorzystać potencjał rozszerzonej rzeczywistości w strategiach marketingowych i jak może ona zrewolucjonizować sposób, w jaki marki komunikują się ze swoimi klientami.

Zrozumienie rozszerzonej rzeczywistości i jej korzyści dla marketingu

Rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologia, która nakłada obrazy wygenerowane komputerowo na świat rzeczywisty, tworząc interaktywne doświadczenie dla użytkownika. AR w ostatnich latach zyskuje na popularności, szczególnie w obszarze marketingu (więcej na ten temat przeczytasz we wpisie pt. AR w marketingu na naszym blogu).

Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że zapewnia firmom wyjątkową okazję do interakcji z klientami poprzez tworzenie wciągających doświadczeń, do których można uzyskać dostęp za pośrednictwem smartfonów lub innych urządzeń z wbudowaną kamerą i dostępem do Internetu. Korzystając z AR, marketerzy tworzą bardziej interaktywne i angażujące doświadczenia dla swoich klientów, co prowadzi do zwiększenia świadomości marki i lojalności klientów. AR integruje treści cyfrowe ze światem rzeczywistym, poprawiając postrzeganie rzeczywistości przez użytkownika.

O jakich zaletach mowa?

AR ma wiele zalet dla marketingu i stwarza niesamowite możliwości reklamy i promocji. Umożliwia firmom tworzenie interaktywnych doświadczeń, które można dostosować do indywidualnego użytkownika. Przykładowo użytkownik przy pomocy konfiguratora 3D może edytować model kanapy względem wielkości i koloru, następnie wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość „przymierzyć” go w swoim salonie przy pomocy smartfona. Prowadzi to do zwiększenia zadowolenia klientów i wyższych współczynników konwersji. AR można również wykorzystać do zbierania danych o zachowaniach i preferencjach klientów. Dane te posłużą do doskonalenia i szczegółowego planowania strategii marketingowych firm.

Zobacz również: ile kosztuje AR?

Przykłady udanych kampanii AR w marketingu

Powstało wiele udanych kampanii AR. Na przykład aplikacja AR firmy IKEA czy Keda Meble umożliwia klientom wizualizację, jak meble wyglądałyby w ich własnym domu przed dokonaniem zakupu (jak to wygląda w praktyce, możesz zobaczyć dzięki naszemu konfiguratorowi 3D produktów ).

Innym przykładem jest kampania AR firmy Pepsi Max, która wykorzystała rozszerzoną rzeczywistość do stworzenia interaktywnego doświadczenia dla klientów poprzez umieszczenie wirtualnego tygrysa na środku ruchliwej ulicy.

Marka Nike postawiła na immersyjne logo, które po nakierowaniu na nie aparatu telefonu generuje niesamowite animacje w trybie rzeczywistym. Przykłady kampanii pokazują potencjał AR w tworzeniu unikalnych i niezapomnianych doświadczeń klientów, co prowadzi do zwiększenia świadomości marki i lojalności klientów. Wraz z rozwojem technologii AR pewne jest, że będziemy świadkami jeszcze bardziej innowacyjnych zastosowań AR w marketingu. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Przeczytaj również: immersyjne szkolenia VR.

Tworzenie skutecznej strategii marketingowej w rozszerzonej rzeczywistości

Włączenie rozszerzonej rzeczywistości do strategii marketingowych zmienia zasady gry. Aby jednak stworzyć skuteczną strategię marketingową AR, kluczowe jest określenie grupy docelowej i celów marketingowych. Pomoże to dostosować treści AR do konkretnych potrzeb i zainteresowań klientów. Kampania marketingowa AR skierowana do młodszych odbiorców powinna koncentrować się na tworzeniu interaktywnych i rozrywkowych treści, podczas gdy kampania skierowana do profesjonalistów musi koncentrować się na dostarczaniu treści informacyjnych i edukacyjnych.

Angażujące treści AR

Tworzenie angażujących i interaktywnych treści rozszerzonej rzeczywistości, to kolejny kluczowy aspekt skutecznej strategii marketingowej AR. Może to obejmować tworzenie demonstracji produktów AR, gier interaktywnych lub wirtualnych wycieczek po przestrzeniach fizycznych. Kluczem jest, aby treści były wciągające i interaktywne oraz zachęcały odbiorców do interakcji z marką i jej produktami w zabawny i niezapomniany sposób.

Integracja AR z kanałami marketingowymi

Kluczowym aspektem, o którym warto wspomnieć, jest integracja AR z wieloma kanałami marketingowymi. Może to obejmować włączenie AR do kampanii w mediach społecznościowych (posty i reklamy, które generują efekty w rozszerzonej rzeczywistości), marketingu e-mailowego (przesyłanie linków czy kodów QR do modeli AR), a nawet reklamy fizycznej. Integrując AR z wieloma kanałami marketingowymi, firma dociera do szerszego grona odbiorców i zapewnia spójne wrażenia marki we wszystkich punktach styku. Ponadto firmy mogą śledzić skuteczność swoich kampanii marketingowych i podejmować decyzje w oparciu o dane, aby zoptymalizować strategie pod kątem maksymalizacji wpływu.

Platforma See My Model, umożliwia nie tylko wgląd w ilość wyświetleń modelu, ale też ich geolokalizację, a także preferowane godziny wyświetlania – dowiedz się więcej o technologii AR w naszej firmie oraz o wizualizacji 3D produktów już dziś.

Ogólnie rzecz biorąc, skuteczna strategia marketingowa AR wymaga przemyślanego podejścia, które uwzględnia grupę docelową, cele marketingowe, angażujące i interaktywne treści oraz integrację w wielu kanałach marketingowych.

Etapy kampanii marketingowych AR

 • Określenie celów kampanii

  Pierwszym krokiem jest ustalenie celów, jakie chcemy osiągnąć poprzez kampanię reklamową w rozszerzonej rzeczywistości. Odpowiedź na pytanie, czy chcemy zwiększyć świadomość marki, zwiększyć sprzedaż, pozyskać nowych klientów, czy może coś innego?

 • Określenie grupy docelowe

  Musimy dokładnie określić, do kogo chcemy kierować naszą kampanię. W przypadku kampanii reklamowej w rozszerzonej rzeczywistości musimy wziąć pod uwagę, które grupy użytkowników są najbardziej zainteresowane tego typu technologią.

 • Wybór platformy i narzędzi

  Kolejnym krokiem jest wybór platformy i narzędzi, które będą wykorzystane w kampanii reklamowej. W przypadku rozszerzonej rzeczywistości mogą to być różnego rodzaju aplikacje, oprogramowanie, czy też specjalne urządzenia.

 • Stworzenie kampanii

  Następnie należy stworzyć kreatywną i skuteczną kampanię reklamową, która zostanie wykorzystana na wybranej platformie. Kampania powinna być dopasowana do grupy docelowej i uwzględniać cele, jakie chcemy osiągnąć.

 • Rozpoczęcie kampanii

  Ostatnim krokiem jest uruchomienie kampanii i monitorowanie jej efektów. Ważne jest, aby stale analizować wyniki kampanii i modyfikować ją, jeżeli jest to konieczne do osiągnięcia założonych celów.

Warto pamiętać, że każda kampania reklamowa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki.

Czytaj również: AR w przemyśle produkcyjnym.

Mierzenie sukcesu kampanii marketingowych w rozszerzonej rzeczywistości

Jednym ze skutecznych sposobów mierzenia sukcesu tych kampanii jest wyznaczenie mierzalnych celów i mierników na początku kampanii. Te cele i wskaźniki powinny być konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie (SMART), aby zapewnić ich realizm i możliwość skutecznego śledzenia.

Śledzenie i analiza zaangażowania użytkowników jest kluczowe dla planowania. Monitorując wskaźniki zaangażowania użytkowników, takie jak współczynniki klikalności, czas spędzony na doświadczeniu AR i udziały w mediach społecznościowych, marketerzy mogą uzyskać cenny wgląd w to, w jaki sposób klienci wchodzą w interakcje z zaprojektowanymi przez nich treściami AR.

Dostosowanie i udoskonalenie strategii marketingowej AR w oparciu o wyniki to ostatni krok efektywnego wykorzystania AR w marketingu. Analizując dane zebrane podczas kampanii, marketerzy mogą identyfikować obszary wymagające poprawy i wprowadzać niezbędne korekty do doświadczenia AR. Ten iteracyjny proces testowania i udoskonalania strategii prowadzi do większego zaangażowania klientów, a ostatecznie do uzyskania lepszych wyników biznesowych.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Odkryj świat na nowo z technologią: jak AR zmienia doświadczenia turystyczne?Article: Odkryj świat na nowo z technologią: jak AR zmienia doświadczenia turystyczne?

Rozszerzona rzeczywistość (AR) nie jest już jedynie domeną gier i rozrywki – teraz coraz silniej zaznacza swoją obecność również w turystyce...

Jak gry wykorzystują AR dla lepszych doznań?Article: Jak gry wykorzystują AR dla lepszych doznań?

Czy zastanawiałeś się, jak by to było, gdyby granice między wirtualnym światem gier a rzeczywistością zaczęły się zacierać? W ostatnich latach...

Zalety wykorzystania AR w edukacji. Innowacyjność w nauczaniuArticle: Zalety wykorzystania AR w edukacji. Innowacyjność w nauczaniu

Rozszerzona rzeczywistość (AR) coraz śmielej wkracza do klasy, oferując nowe, interaktywne metody nauczania. Przekształca bierną...

Co to jest Metaverse? Wizja przyszłości, z którą mamy do czynienia już dziśArticle: Co to jest Metaverse? Wizja przyszłości, z którą mamy do czynienia już dziś

Metaverse to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat przyszłości technologii i cyfrowego świata...

Szybsza nauka i lepsze wyniki i nie tylko – poznaj zalety immersyjnych szkoleń VRArticle: Szybsza nauka i lepsze wyniki i nie tylko – poznaj zalety immersyjnych szkoleń VR

W erze, gdy efektywne i angażujące szkolenia są kluczowe dla sukcesu firmy, wiele z nich zwraca się ku nowoczesnym technologiom w poszukiwaniu rozwiązań...

Nowy wymiar e-commerce, czyli korzyści z wdrożenia 360-stopniowego podglądu produktówArticle: Nowy wymiar e-commerce, czyli korzyści z wdrożenia 360-stopniowego podglądu produktów

To potężne narzędzie do prezentacji złożonych modeli 3D w przyjazny i intuicyjny sposób. Dzięki odpowiednim mechanizmom i technikom możesz...

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2024 See My Model. All Rights Reserved.