Projekty dofinansowane z funduszy UE.Unia Europejska Union

Okulary AR i ich przeznaczenia

Kobieta nosząca okulary AR

Okulary AR, znane również jako okulary rzeczywistości rozszerzonej lub okulary rzeczywistości mieszanej, to urządzenia do noszenia, które nakładają informacje cyfrowe na rzeczywiste środowisko użytkownika. Urządzenia te umożliwiają użytkownikom widzenie i interakcję z wirtualnymi obiektami i informacjami w ich otoczeniu. Okulary AR działają poprzez włączenie różnych technologii, takich jak czujniki, kamery i wyświetlacze, aby stworzyć wciągającą rzeczywistość rozszerzoną. Wypełniają lukę między światem fizycznym i cyfrowym, umożliwiając użytkownikom dostęp do bogactwa informacji i poprawiając ich postrzeganie rzeczywistości.

Gdzie znajdują zastosowanie okulary AR?

Okulary AR znalazły zastosowania w takich dziedzinach, jak gry, edukacja, opieka zdrowotna, inżynieria i rozrywka. Na przykład w edukacji mogą być wykorzystywane do zapewniania interaktywnych i wciągających doświadczeń edukacyjnych, umożliwiając uczniom wizualizację złożonych koncepcji w bardziej angażujący i zrozumiały sposób. W opiece zdrowotnej z kolei mogą pomagać chirurgom podczas zabiegów, dostarczając informacji i wskazówek w czasie rzeczywistym. Możliwości tych sprzętów są nieograniczone, a ich potencjał zrewolucjonizowania różnych branż jest ogromny.

Zrozumienie, jak działają okulary AR, jest ważne, ponieważ pozwala użytkownikom w pełni wykorzystać ich możliwości i korzyści, jakie oferują. Dzięki zrozumieniu podstawowej technologii i funkcjonalności użytkownicy mogą podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru okularów w oparciu o ich specyficzne potrzeby. Ponadto poznanie zasady ich działania może pomóc programistom i innowatorom w projektowaniu i tworzeniu nowych aplikacji i doświadczeń dla tych urządzeń.

Czytaj również: rozszerzona rzeczywistość: hit czy kit?

Technologia stojąca za okularami AR

Okulary AR wykorzystują zaawansowaną technologię wyświetlania, aby nakładać treści cyfrowe na rzeczywisty świat. Urządzenia te zazwyczaj wykorzystują przezroczyste ekrany lub ekrany zintegrowane z soczewkami. Dzięki temu użytkownicy mogą jednocześnie widzieć zarówno zawartość wirtualną, jak i otaczające je środowisko. Technologia wyświetlania stosowana w okularach AR ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezproblemowego i wciągającego doświadczenia rzeczywistości rozszerzonej. Na przykład w aplikacjach opracowanych dla HoloLens (https://www.microsoft.com/pl-pl/hololens/apps) okulary AR prezentują swoje możliwości, umożliwiając użytkownikom oglądanie treści 3D i wizualizację ich tak, jakby były trójwymiarowe. Technologia wyświetlania odgrywa istotną rolę w prezentowaniu cyfrowych informacji i grafiki w sposób, który wydaje się zintegrowany ze światem rzeczywistym.

Czytaj również: ile kosztuje AR?

Z czego zbudowane są okulary rozszerzonej rzeczywistości?

W okularach AR znajdują się różne czujniki i systemy śledzące, które dokładnie wykrywają i obserwują ruch głowy użytkownika oraz jego pozycję w przestrzeni. Czujniki te obejmują akcelerometry, żyroskopy i czujniki ruchu. Dzięki ciągłemu monitorowaniu ruchów użytkownika sprzęty te mogą w czasie rzeczywistym dostosowywać wyświetlaną zawartość do perspektywy. Ta zdolność śledzenia jest niezbędna do utrzymania iluzji wirtualnych obiektów zakotwiczonych w prawdziwym świecie. Dodatkowo niektóre okulary AR wykorzystują technologię SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), która łączy czujniki i oprogramowanie w celu stworzenia mapy otoczenia użytkownika i śledzenia go. Te czujniki i systemy współpracują ze sobą, aby zapewnić precyzyjne i dokładne doświadczenia rzeczywistości rozszerzonej.

Moc obliczeniowa i oprogramowanie w okularach AR odpowiadają za renderowanie i wyświetlanie treści cyfrowych w czasie rzeczywistym. Aby stworzyć doświadczenie rozszerzonej rzeczywistości, okulary AR muszą przetwarzać i nakładać wirtualne treści na widok rzeczywistego świata użytkownika. Wymaga to znacznej mocy obliczeniowej, którą zwykle zapewnia wewnętrzny system operacyjny urządzenia. Oprogramowanie działające w okularach koordynuje czujniki, systemy śledzenia i technologię wyświetlania, aby bezproblemowo integrować elementy świata wirtualnego i rzeczywistego. Połączenie potężnych możliwości przetwarzania i zaawansowanego oprogramowania, umożliwia okularom ARdostarczanie wciągających i interaktywnych doświadczeń.

Sprawdź nasz konfigurator 3D.

Jak okulary AR tworzą rzeczywistość?

Okulary AR tworzą doświadczenia rozszerzonej rzeczywistości poprzez nakładanie informacji cyfrowych na rzeczywisty świat. Ta technologia umożliwia użytkownikom oglądanie i interakcję z wirtualnymi obiektami i informacjami w ich środowisku fizycznym. Za pomocą urządzeń takich jak smartfony, tablety czy specjalne okulary, elementy cyfrowe typu obrazy, grafika 3D czy dodatkowe informacje, mogą być płynnie integrowane w polu widzenia użytkownika. W przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej (VR; poczytaj o różnicach między AR a VR na naszym blogu), w której użytkownik jest całkowicie zanurzony w symulowanym środowisku, rzeczywistość rozszerzona utrzymuje użytkownika w rzeczywistym środowisku i wzbogaca je o cyfrowe nakładki.

Okulary AR odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu wrażeń z rozszerzonej rzeczywistości, zapewniając poręczny i niewymagający użycia rąk wyświetlacz. To nakładanie informacji zapewnia bezproblemową integrację świata wirtualnego i fizycznego, otwierając szeroki zakres możliwości dla różnych zastosowań w takich dziedzinach, jak gry, edukacja, opieka zdrowotna i nie tylko.

Mechanizmy interakcji i kontroli to kluczowe elementy okularów AR. Jednym z przykładów mechanizmu interakcji jest rozpoznawanie gestów dłoni, które pozwala użytkownikom sterować okularami AR. Rozpoznawanie głosu to kolejny powszechnie stosowany mechanizm, który umożliwia użytkownikom wydawanie poleceń i interakcję z wirtualnymi treściami za pomocą głosu. Ponadto niektóre okulary AR mogą zawierać technologię śledzenia wzroku, która pozwala na bardziej intuicyjne sterowanie poprzez wykrywanie ruchów gałek ocznych użytkownika i odpowiednie kierowanie wirtualnymi treściami. Te mechanizmy interakcji i kontroli poprawiają wrażenia użytkownika i czynią je bardziej immersyjnymi i naturalnymi. Wraz z postępem technologii możemy spodziewać się dalszego rozwoju mechanizmów interakcji i kontroli, zapewniając użytkownikom jeszcze bardziej płynne i intuicyjne posługiwanie się rozszerzoną rzeczywistością.

Firmy produkujące okulary AR

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją okularów rozszerzonej rzeczywistości (AR). Oto trzy przykładowe firmy, które są znane z produkcji okularów AR:

  • Microsoft – firma ta jest odpowiedzialna za stworzenie słynnych okularów AR o nazwie Microsoft HoloLens. HoloLens łączy rzeczywisty świat z wirtualnym, umożliwiając użytkownikom interakcję z holograficznymi obiektami i informacjami bezpośrednio w ich otoczeniu.
  • Google – Google również wprowadziło na rynek własne okulary AR o nazwie Google Glass. Okulary te umożliwiają użytkownikom przeglądanie informacji, korzystanie z aplikacji i wykonywanie innych czynności, bez konieczności korzystania z tradycyjnych urządzeń mobilnych.
  • Magic Leap – Magic Leap to innowacyjna firma, która opracowuje i produkuje zaawansowane okulary AR. Ich produkt, Magic Leap One, oferuje wysoką jakość wizualną i dźwiękową, co pozwala użytkownikom na interakcję z wirtualnymi obiektami w ich rzeczywistym otoczeniu.

Warto jednak pamiętać, że rynek okularów AR jest dynamiczny, a nowe firmy i technologie mogą pojawiać się w przyszłości. Przed zakupem okularów AR zaleca się dokładne zbadanie rynku i zapoznanie się z różnymi dostępnymi opcjami i innowacjami.

Na koniec zachęcam do odwiedzin strony seemymodel.com i zobaczenia, jak wygląda wizualizacja 3D produktów z wykorzystaniem AR w praktyce.

Spodobał Ci się wpis? Udostęnij innym!

Author: Krzysztof Basista

Krzysztof Basista

COO

Od lat związany z projektami AR/VR w branżach od rozrywki do przemysłu ciężkiego. Zawsze w poszukiwaniu możliwości rozwiązywania problemów dzięki technologii.

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Skontaktuj się z nami

Powiązane posty

Korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości (AR) na smartfonie lub AndroidziedArticle: Korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości (AR) na smartfonie lub Androidzied

Nie tak dawno temu rozszerzona rzeczywistość była tematem science fiction, fascynującym, ale odległym. Dzisiaj jest ona na wyciągnięcie ręki, dosłownie. Nasze smartfony...

Konfigurator 3D, po co i dla kogo?Article: Konfigurator 3D, po co i dla kogo?

Konfiguratory 3D AR, łączące technologię rozszerzonej rzeczywistości z modelowaniem 3D, stają się coraz popularniejsze w różnych branżach, od meblarstwa po motoryzację.

Planowanie kampanii marketingowych ARArticle: Planowanie kampanii marketingowych AR

Rozszerzona rzeczywistość (AR) stała się potężnym narzędziem w rękach marketerów, umożliwiając tworzenie niezapomnianych, interaktywnych doświadczeń dla klientów.

Publikacje

ForbesForbes

Rozwiązania

Cennik

Wsparcie

KontaktSamouczekDokumentacjaFAQ
See my model logo small

Bądźmy w kontakcie.

linkedinfacebookyoutube

© 2022 See My Model. All Rights Reserved.